فرهنگ

فروش نقاشی ایرانی متعلق به شاهزاده ناپل

جدیدترین حراجی آنلاین کریستیز در حالی در پاریس به کار خود پایان داد که اثری بدون عنوان از صادق تبریزی نقاش نام‌آشنای ایرانی و پیشگام فقید مکتب سقاخانه متعلق به مجموعه ویکتور امانوئل، شاهزاده ناپل به عنوان تنها اثر ایرانی حاضر در این حراج به فروش رسید.

به گزارش خبر8 ؛ حراج آنلاین کریستیز از تاریخ ۲۹ فوریه تا ۱۳ مارس (۱۰ تا ۲۳ اسفند) تحت عنوان «Collections» (مجموعه‌ها) برگزار شد و روی هم رفته ۱۶۹ اثر شامل هنرهای کهن و مدرن و هنرهای تزئینی و طراحی به فروش گذاشته شد.

در این حراجی اثری بدون عنوان از صادق تبریزی نقاش نام آشنای ایرانی و پیشگام فقید مکتب سقاخانه متعلق به مجموعه ویکتور امانوئل، شاهزاده ناپل به عنوان تنها اثر ایرانی حاضر در این حراج به قیمت ۲۲۶۸ یورو به فروش رسید در حالی که برآورد قیمت این نقاشی ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ یورو بود.

تابلوی تبریزی در این مزایده یک اثر بدون عنوان در ابعاد ۴۴.۸ در ۳۵ سانتی متر مربوط به دهه هفتاد میلادی بود که با تکنیک آکریلیک روی بوم اجرا شده بود و از مجموعه متعلق به ویکتور امانوئل، شاهزاده ناپل وارد این حراجی شده بود.

همچنین آثاری از رُی لیختنشتاین، رابرت ایندیانا، والریو آدامی، هامادا تایسوکه، پیتر لوبلو، جو پومودورو، لوئیجی برنرو، ادوآردو جیلی و …. نیز در این حراجی آنلاین به فروش رفت.

مهرداد فلاح ـ نقاش ونماینده هنری خانواده تبریزی– درباره ارائه اثر این هنرمند در این دوره از حراج کریستیز گفت: «در پی آخرین حضور آثار زنده‌یاد تبریزی در حراج تهران و فروش سه اثر از ایشان در آن رویداد، حراج کریستیز پاریس اقدام به برپایی مزایده‌ای با محوریت برخی مجموعه‌های شاخص خود کرد که از آن جمله اثری از صادق تبریزی در این حراج ارائه شد. نکته جالب آن بود که ایشان تنها هنرمند ایرانی حاضر در این حراج بود که اثرش عرضه شد و به فروش رسید. این اثر متعلق به مجموعه ویکتور امانوئل شاهزاده ناپل و پسر آخرین پادشاه ایتالیا بود که اوایل فوریه در ژنو (سوئیس) درگذشت.»

نماینده هنری خانواده تبریزی درباره عرضه آثار این هنرمند در حراج‌ها افزود: «این یکصد و سومین حضور بین‌المللی زنده یاد تبریزی در حراج‌ها بود. شش سال از درگذشت ایشان می‌گذرد و این هنرمند در حراج‌های داخلی و بین‌المللی به جایگاه قابل قبولی دست یافته و آثار ایشان در حراج‌های کریستیز، ساتبیز، بونامز، حراج تهران و سایر حراج‌های ایرانی و بین المللی با استقبال و علاقه خریداران روبه‌رو شده است.»

فلاح با اشاره به اهمیت حراج‌های آنلاین بیان کرد: «حراج‌های آنلاین اگر چه یادگار دوران شیوع کرونا هستند و توانستند در پاندمی کرونا بازار هنر را سر پا نگه دارند، با این حال یک شیوه مناسب برای داد و ستد آثار هنری به شمار می‌روند؛ چرا که در این شیوه خریداران فرصت و مجال بیشتری برای تأمل و انتخاب آثار دارند.»

او همچنین با اشاره به روند صدور گواهی اصالت اثر برای آثار تبریزی افزود: «گواهی‌های اصالت اثر (سرتیفیکیت‌ها)ی خانواده تبریزی با مشخصات جدید چاپ شده و دارای ثبت اختیارات این خانواده است.»

فلاح در پایان از برپایی نمایشگاهی از آثار نقاشیخط زنده‌یاد تبریزی در اردیبهشت ۱۴۰۳ در دبی خبر داد.

صادق تبریزی پایه‌گذار نقاشی‌خط در ایران و از پیشگامان مکتب «سقاخانه» زمستان سال ۹۶ در سن ۷۸ سالگی در لندن درگذشت.

انتهای پیام/

منبع: ایسنا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا