فرهنگ

آغاز مهارت‌آموزی دانش‌آموزان در ایام نوروز از ۲۴ اسفند تا ۲۴ فروردین/تجهیز هنرستانها تا مهر۱۴۰۳

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه بحث مهارت آموزی برای اشتغال از دوره غیر دانشگاهی باید شروع شود گفت: این امر همت همه مسئولان، مجلس، دولت، دستگاه‌ها و وزارت آموزش و پرورش را می‌طلبد؛ در این راستا کمک سرانه ویژه‌ای را برای تجهیز هنرستان‌های شبانه‌روزی در نظر می‌گیریم و قبل از مهر ۱۴۰۳ عملیاتی می‌شود.

به گزارش خبر8 ؛ محمدمهدی کاظمی با حضور در برنامه پرسشگر با بیان اینکه سه ماموریت اصلی بر عهده معاونت آموزش متوسطه است گفت: ایجاد دسترسی آموزشی و فرصت برابر آموزشی، شناسایی استعدادها و علایق دانش آموزان (هدایت تحصیلی مناسب و مطلوب در دوره متوسطه تا انتخاب منطقی، درست‌ و عملکرد مطلوب‌) و بهبود فرآیندهای یاددهی و یادگیری که توسعه حرفه‌ای و نقش اصلی معلمان را نشان می دهد، از جمله این ماموریت‌هاست.

وی به حساسیت بالای دوره ابتدایی اشاره کرد و افزود: دوره متوسطه به ویژه متوسطه اول، دوره هویت یابی است چرا که شرایط کار کردن با این دانش آموزان در این سن پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش موضوع دیگر که در دوره اول متوسطه، دوره دوم متوسطه نظری و فنی حرفه‌ای و کار و دانش اهمیت دارد را مهارت آموزی عنوان کرد و ادامه داد: در این راستا موضوع دسترسی آموزشی را پیگیری و از سال گذشته بحث مدارس شبانه روزی برای افزایش پوشش تحصیلی را از طریق توانمندسازی مدیران و اجرای طرح شهاب در این مدارس دنبال کردیم.

کاظمی با اشاره به اینکه در بحث هدایت تحصیلی آنچه مهم است به کارگیری ظرفیت معلمان برای شناسایی توانمندی دانش آموزان است گفت: مشاوران شاید مسئولیت ویژه‌ای داشته باشد اما آنچه مهم است معلم به دلیل ارتباط ویژه‌ای که با دانش آموز دارد نقش مهمی ایفا می کند، در این راستا طرحی با نام سکوی استعدادیابی با مشارکت بنیاد احسان در چند استان آغاز کردیم که در حال اجراست و می‌تواند زمینه ساز رشد دانش آموز باشد.

آغاز طرح مهارت‌آموزی دانش‌آموزان در ایام نوروز از ۲۴ اسفند تا ۲۴ فروردین

وی افزود: بحثی که کل وزارتخانه درگیر آن است، پرونده رشد تربیتی دانش آموز است که با محوریت مرکز سنجش و مشارکت بخش‌ها و معاونت‌های آموزشی شکل می‌گیرد؛ طرحی با نام طرح خاتم به مناسبت ایام نوروز از ۲۴ اسفند آغاز و تا ۲۴ فروردین ادامه دارد که کارها و مهارت‌های مختلف در زمینه‌های مختلف مانند هنر، وسایل تعمیراتی، کامپیوتر و شبکه را دانش آموزان یاد می گیرند تا بتوانند زمینه‌های انتخاب مناسب‌تر و مطلوب‌تر را به دست آورند.

واریز کمک سرانه ویژه تجهیز هنرستان‌های شبانه‌روزی قبل از مهر ۱۴۰۳

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش مسئله مهم‌تر را بحث شناسایی استعدادها از پایه چهارم عنوان کرد که در مسیر رشد تربیتی باید دنبال شود و در این‌باره ادامه داد: برنامه ویژه‌ای وزارت آموزش و پرورش با حمایت‌های وزیر آموزش و پرورش برای مسئله مهارت آموزی دارد، در این راستا تدوین آیین نامه‌ مهارت‌های دانش آموزان از دوره دوم ابتدایی آغاز و تا پایان متوسطه با محوریت هنرستان‌ها با مشارکت بخش‌های مختلف آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ادامه دارد.

صحرایی با بیان اینکه بحث مهارت آموزی برای اشتغال از دوره غیر دانشگاهی باید شروع شود گفت: این امر همت همه مسئولان مجلس و دولت، دستگاه‌ها و وزارت آموزش و پرورش را می طلبد، در این راستا کمک سرانه ویژه‌ای را برای تجهیز هنرستان‌های شبانه‌روزی در نظر می‌گیریم و قبل از مهر ۱۴۰۳ عملیاتی می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: ایسنا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا