اقتصاد

روزانه ۵ تا ۶ میلیون اصله نهال در کشور کاشت می‌شود

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از کاشت روزانه ۵ تا ۶ میلیون اصله نهال در عرصه های طبیعی کشور خبرداد و گفت: طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت طبق برنامه ریزی پیش می رود و از برنامه عقب نیستیم.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا؛«نقی شعبانیان» روز سه شنبه در نخستین روز درختکاری – ۱۵ اسفندماه افزود: در بحث اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در مرحله اول تولید ۲۵۰ میلیون اصله نهال در دستور کار قرار گرفت که این مهم عملیاتی شده و حتی از برنامه جلوتر هستیم.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی کشور با بیان اینکه نهال های منابع طبیعی به صورت رایگان در اختیار مردم جهت کاشت قرار می گیرد اظهارداشت: امسال بین ۲۴۰ تا ۲۵۰ میلیون اصله نهال بومی استان ها و استاندارد مربوط به عرصه های منابع طبیعی تولید شده که برحسب شرایط آب وهوایی در زمان های مختلف کشت می شود.

وی تصریح کرد: طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت شهریورماه امسال توسط رییس جمهوری مطرح شد و اجرای این طرح به صورت نمادین از ۱۱ آذرماه در برخی استان های کشور برحسب شرایط آب و هوایی کلید خورد.

شعبانیان گفت: با آغاز روز درختکاری از امروز – ۱۵ اسفندماه روزانه ۵ تا ۶ میلیون اصله نهال استاندارد وارد عرصه ها می شود که این طرح کاشت درخت تا ۱۵ فروردین ماه انجام می شود و البته به دلیل شرایط آب و هوایی در برخی استان های کشور تا نیمه اول اردیبهشت ماه نیز ادامه پیدا می کند.

دبیر ستاد طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت افزود: از ابتدای اجرای طرح تاکنون ۸۵ میلیون اصله نهال استاندارد (۴۰ اصله نهال بخش دولتی و ۴۵ اصله نهال بخش خصوصی) در عرصه های منابع طبیعی کشت شده است و به تدریج سایر نهال ها وارد عرصه های منابع طبیعی می شود و به نظر می رسد تا پایان اردیبهشت ماه به ۱۶۰ میلیون اصله نهال برسد.

وی اظهارداشت: البته بخشی از نهال ها با توجه به گونه و ارقام باید از لحاظ اندازه به ۲ تا ۳ سال برسد تا وارد عرصه شود.

شعبانیان به استقبال مردم برای کاشت نهال های زراعت چوب در این مدت اشاره کرد و گفت: امسال حدود ۱۰۰ میلیون اصله نهال زراعت چوب توسط بخش خصوصی و ۴۰ میلیون اصله نهال توسط بخش دولتی تهیه شده است که بخشی از آن وارد عرصه ها شده است.

وی درباره آبیاری طرح کاشت یک میلیارد درخت افزود: کاشت درخت در عرصه های طبیعی استان های مختلف متفاوت است به طور مثال کاشت در عرصه های هیرکانی شاید به یک دوره بیشتر آب نیاز نداشته باشد در عرص های زراعت چوب عمده آب مصرفی از دریا و آب خاکستری خواهد بود بنابراین نگرانی در تامین آب کاشت درخت نداریم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا