اقتصاد

افزایش ۲۵ درصدی ترانزیت در بنادر شمالی کشور

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت که تا امروز کاهش تراز آب دریای خزر تاثیر ملموسی در عملکرد بنادر شمال کشور نداشته است و حتی در حوزه ترانزیت بیش از ۲۵ درصد رشد را در این حوزه شاهدیم.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

«علی‌اکبر صفایی» امروز (سه‌شنبه) درباره کاهش تراز دریای خزر و احتمال تغییر در فعالیت تجاری بنادر شمالی کشور افزود: با توجه به وضعیت اقلیمی جهان و مواجهه با پدیده تغییر اقلیم، کاهش تراز آب دریای خزر را شاهدیم.

وی بیان‌داشت: این مساله سبب شده تا لایروبی‌های انجام شده از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در دریای خزر افزایش یابد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: یکی از مباحثی که در این زمینه مطرح می‌شودف کاهش دبی آب از رودخانه «ولگا» در روسیه است؛ در این زمینه از ابتدای دولت سیزدهم در مذاکرات مختلف با طرف روسی همواره این بحث مطرح شده است.

وی ادامه داد: حتی در یکی از این جلسات معاون نخست وزیر روسیه مطرح کرد که با دستور پوتین، لایروبی ولگا آغاز شده و حتی شرکت‌هایی از کشورمان نیز در این لایروبی مشارکت دارند و تاثیر زیادی در تردد کشتی‌ها به بنادر روسیه واقع در حاشیه این رودخانه خواهد داشت.

صفایی خاطرنشان کرد: در زمینه کاهش تراز دریای خزر، مطالعاتی از سال گذشته آغاز شده و در تکمیل آن، به‌تازگی مطالعه‌ای دیگر در دستور کار قرار گرفته است. همچنین از ظرفیت همکاری کشورهای حاشیه این دریا، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی نیز استفاده می شود.

وی اظهار داشت: مطالعات ما نشان می‌دهد هم‌اکنون با وضعیت بحرانی در دریای خزر مواجه نیستیم، با این حال همچنان به عنوان یک چالش اساسی مطرح است. ضمن اینکه لایروبی دریا در بنادر شمالی همچنان در دستور کار است.

پیشتر «مجید علی‌نازی» معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اقدمات انجام شده درباره کاهش تراز آب دریای خزر اظهار داشت: در این زمینه یک گروه مشاور قوی توسط سازمان به کار گرفته شده است و طی این مدت کار مطالعاتی را آغاز کرده اند.

وی افزود: پس از اعلام نتایج مطالعات جامع تاثیرات کاهش تراز آب دریای خزر و بررسی آن، مشخص می‌شود که آیا عملیات لایروبی باید به شکل متداول ادامه یابد یا خیر؟ همچنین، آیا فعالیت تجاری در بنادر شمالی به شکل متداول و رایج ادامه یابد یا اینکه در شکل و ساختار بنادر در شمال کشور باید تغییراتی حاصل کنیم؟

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی یادآور شد: در این زمینه، اقدامات کوتاه مدت و بلندمدتی برنامه‌ریزی شده است و نیز مناقصه‌ای برگزار می‌شود که ظرفیت لایروبی در شمال کشور افزایش می‌یابد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا