اقتصاد

صادرات پتروشیمی افزایش داشته

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه کیفیت محصولات پتروشیمی ایران از استانداردهای جهانی بالاتر است گفت: صادرات پتروشیمی کشور نسبت به سال گذشته روند افزایشی داشته است.

 

مرتضی شاه‌میرزایی روز سه‌شنبه در حاشیه مراسم جشن ۵۰ سالگی پتروشیمی بندر امام با بیان اینکه میزان صادرات و رقم ارزی صادرات صورت گرفت امسال در پایان سال جمع ‌بندی و اعلام می‌شود اظهار کرد: سال گذشته در مجموع از ۲۷ میلیون تن صادرات ۱۶ میلیارد دلار صادرات ارزی انجام که این رقم در سامانه نیما ثبت شده است.

وی افزود: امسال با وجود کاهش قیمت ‎های جهانی صادرات ما افزایش پیدا کرد، شاید در زمینه قیمت نوسان وجود داشته باشد اما در صادرات روند ما افزایشی بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به بازارهای محصولات پتروشیمی ایران گفت: محصولات پتروشیمی ایران کیفیت بسیار بالا دارد به عنوان نمونه اوره ایرانی که امروز صادر می‌شود کشورهای گوناگونی در نوبت خرید این محصول هستند و رضایت از این محصول بالاست.

به گفته شاه‌میرزایی کیفیت محصولات پتروشیمی ایران از میزان استاندارد جهانی بالاتر است.

وی بیان کرد: قیمت و کیفیت محصولات ایران به گونه‌ای است که تقاضا برای این محصولات زیاد است و برخی اوقات نمی‌توانیم آن‌ها را تامین کنیم.

شرکت پتروشیمی بندر امام در زمینی به مساحت حدود ۲۷۰ هکتار، در ضلع شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان به فاصله ۱۰۵ کیلومتری جنوب شرقی اهواز و ۸۴ کیلومتری شرق آبادان در شهرستان ماهشهر واقع شده است.

سهولت دسترسی به خوراک، سوخت و مواد اولیه، استفاده از امکانات جاده‌ای، شبکه راه آهن و حمل و نقل دریایی، وجود فرودگاه، دسترسی به آب مورد نیاز و همچنین کمک به توسعه و عمران استان خوزستان به عنوان یکی از ۲ قطب مهم صنعت پتروشیمی در کشور و مهمتر از همه ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از سوختن گازهای همراه نفت از جمله ویژگی‌هایی است که انتخاب این مکان را توجیه می‌کند.

محصولات اصلی صنعت پتروشیمی با عنوان اتیلن، پروپیلن، بوتادین، بنزن، تولوئن و زایلین ها در این مجتمع تولید و بیشتر به محصولات میانی و فرآورده‌های نهایی همچون پلی اتیلن سبک، پلی اتیلن سنگین، لاستیک مصنوعی، پلی وینیل کلراید، پارازایلین و MTBE تبدیل می‌شوند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا