تکنولوژی

دستگاه ایرانی «تست چسبندگی یخ به سطح» به بلژیک صادر شد

دستگاه «تست چسبندگی یخ به سطح» ساخت یک شرکت دانش بنیان ایرانی به کشور بلژیک صادر و در دانشگاه لوون در این کشور نصب و راه‌اندازی شد. این دستگاه در سیستم‌های انتقال قدرت، برج‌های مخابراتی، آنتن‌ها و کشتی‌ها استفاده می‌شود.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

فرشید چینی مدیرعامل شرکت نانومهندسی سطح ژیکان درمورد این دستاورد گفت: ما سال‌هاست که روی فناوری یخ‌گریزی کار می‌کنیم. از سال ۱۳۹۵ به دلیل تحقیقاتی که انجام می‌دادیم، روی ساخت نمونه اولیه و ستاپ آزمایشگاهی این دستگاه کار کردیم و چند نسخه از آن را نیز برای کارهای پژوهشی ساختیم.

وی افزود: ستاد توسعه فناوری‌ نانو در سال ۱۳۹۹ فراخوانی با موضوع ارتقای ستاپ آزمایشگاهی به تجهیز تجاری را منتشر کرد که از طریق این فراخوان موفق به دریافت حمایت شدیم و با حمایت این ستاد ستاپ اولیه ما تکمیل و تبدیل به یک دستگاه تجاری شد،‌ امسال هم دومین فراخوان ارتقای ستاپ آزمایشگاهی به تجهیز تجاری برگزار شد و تیم های منتخب در حال تکمیل ستاپ هستند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان ادامه داد: این دستگاه یخ را با شرایطی که در دنیای واقعی روی محصول تولید می شود، آن را می‌شکند و به صورت خودکار میزان نیروی چسبندگی یخ به سطح و تنش برشی برای جدا کردن یخ از سطح را اندازه‌گیری می‌کند. این دستگاه قادر به تعیین میزان یخ‌گریزی سطح بوده و برای انواع مختلف سطوح قابل استفاده است.

چینی یادآور شد: سیستم‌های انتقال قدرت، برج‌های مخابراتی، آنتن‌ها و کشتی‌ها از جمله حوزه‌هایی هستند که قابلیت استفاده از این دستگاه را دارند. همچنین برای ایجاد پوشش های یخ گریز که ماهیت نانویی دارند از این دستگاه استفاده می شود.

وی تصریح کرد: این حوزه در ایران خیلی جدید است و هنوز کاربردهای این دستگاه در ایران چندان قابل توجه نیست، اما بازار خوبی در خارج از کشور وجود دارد. ما سه دستگاه به اتحادیه اروپا صادر کردیم و در حال حاضر به دنبال ایجاد مقری در اروپا هستیم تا بتوانیم ساده‌تر این محصول را صادر کنیم.

این فناور زمان کوتاه تست و دقت بالای اندازه‌گیری را از جمله ویژگی‌های مثبت این دستگاه عنوان کرد که در کنار کاربری ساده و قابلیت سفارشی‌سازی برای نیازهای مختلف، موجب شده این دستگاه برای صادرات به کشورهای اروپایی مناسب باشد.

چینی ادامه داد: ۱۷ فاز مختلف برای تشکیل یخ وجود دارد که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارد، به طور مثال نوع یخ‌زدگی در برفک یخچال با قندیل تفاوت دارد. این دستگاه فاز مورد نظر یخ را شبیه‌سازی کرده و یخ تحت همان فاز تولید شده و شکسته می‌شود.

وی تاکید کرد: شبیه‌سازی دقیق یخ در کسب نتیجه درست از آزمایش اهمیت زیادی دارد. همین موضوع باعث منحصر به فرد شدن این دستگاه می‌شود.

به گفته مدیرعامل این شرکت، در حال حاضر چندین ستاپ آزمایشگاهی از این نوع دستگاه در آمریکا وجود دارد اما هیچ کدام تجاری‌سازی نشده است، دستگاه شرکت نانومهندسی سطح ژیکان از تکرارپذیری بالایی برخوردار بوده و تجاری‌سازی شده است.

چینی ادامه داد: یکی از تفاوت‌های این دستگاه ایرانی با نمونه‌های آزمایشگاهی دیگر که در آمریکا استفاده می‌شود، زمان‌کوتاه‌تر تولید یخ است به طوری که به جای ۲۴ ساعت، در مدت یک ساعت یخ با فاز مورد نظر روی سطح ایجاد می‌شود.

براساس اعلام معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، تاییدیه عملکرد این دستگاه از سوی دانشگاه لوون صادر شده که موید بر عملکرد صحیح این دستگاه است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا