تکنولوژی

آمادگی ایران برای تامین نیاز منطقه و شمال آفریقا به واکسن نوترکیب پاپیلومای انسانی

یک شرکت دانش بنیان ایرانی که موفق به تولید واکسن پیشگیری از سرطان‌های ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی با یک چهارم قیمت نمونه خارجی شده است از آمادگی این شرکت برای تامین نیاز کشورهای منطقه و شمال آفریقا به این واکسن خبر داد.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

گروه دارویی نیواد فارمد سلامت با هدف توسعه واکسن های نیاز کشور فعالیت خود را از آذر ۱۳۹۷ آغاز کرده است. این شرکت با هدف ارتقای سلامت جامعه، اقدام به تولید واکسن‌های انسانی کرده و در این راستا با توجه به اولویت های کشوری اقدام به توسعه سه واکسن آنفلوانزای فصلی، روتاویروس و اچ پی وی (HPV) کرده است. همچنین توسعه چند محصول جدید نیز در برنامه پیشروی این شرکت است.

با توجه به نیاز گسترده به واکسن های انسانی در جهان و محدودیت در تولید کننده های منطقه و ظرفیت تولید جهانی، تمرکز شرکت بر توسعه بازار صادراتی محصولات از طریق اخذ مجوز های بین المللی علی الخصوص مجوز سازمان بهداشت جهانی پس از ورود به بازار هر محصول خواهد بود

دانش فنی تولید واکسن HPV (پاپیلومای انسانی) یکی از پیچیده ترین فناوری های ساخت واکسن در دنیا است که این مجموعه توانسته از صفر تا ۱۰۰ ساخت این واکسن را بومی‌سازی کند. مطالعات بالینی این واکسن، پس از گذراندن آزمایش های کنترل کیفی و مطالعات پیش‌بالینی در تیرماه ۱۳۹۸ روی داوطلبان سالم آغاز شد و پس از اثبات اثربخشی واکسن در افزایش تیتر آنتی‌بادی و ایمن بودن آن، در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ تاییدیه سازمان غذا و دارو ایران را برای ورود به بازار دریافت کرد.

سرطان دهانه رحم از رتبه پنجم به رتبه دوم در شیوع سرطان‌ها رسیده است

بر اساس اعلام معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، امین قبادی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نیواد فارمد سلامت در خصوص اهمیت ساخت این واکسن گفت: در سال‌های اخیر طبق گزارش وزارت بهداشت، سرطان دهانه رحم از رتبه پنجم به رتبه دوم در شیوع سرطان‌ها رسیده است. از آنجایی که برنامه های تشخیصی این ویروس، تحت پوشش بیمه در ایران عملی نیست و همچنین واردات واکسن های ضد این ویروس برای ریشه کن کردن آن در سطح کشور، هزینه سرسام‌آوری به همراه دارد، می‌توان گفت بهترین راه حل برای جلوگیری از آسیب‌های جسمی و روحی این ویروس به مردم تولید انبوه و به صرفه این واکسن در داخل است.

وی همچنین مزیت رقابتی این واکسن نسبت به نمونه های خارجی را قیمت پایین تر در عین کیفیت مشابه آن دانست و یادآور شد: ایران سومین کشور تولید کننده این واکسن است و این جایگاه، سهم چشمگیری در بازار بین‌المللی دارد. پیش بینی می شود با تولید انبوه این واکسن در سال های آینده، ورود سالانه نزدیک به ۵۰ میلیون دلار ارز به داخل کشور را شاهد باشیم.

هزینه تمام شده واکسن ایرانی یک چهارم نمونه خارجی است

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان ادامه داد: طی تلاش مستمر جمعی از نخبگان جوان و اساتید برتر دانشگاه های ایران و پس از انجام فاز مطالعاتی گسترده به مدت یک سال و دستیابی به نتایج اولیه، طرح تولید واکسن اچ پی وی توسط این مجموعه به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه شد که به عنوان طرح کلان ملی مورد تصویب قرار گرفت، همچنین این طرح به عنوان ایده برتر توسط دانشگاه تهران شناخته شده است. پس از سه سال تحقیق و توسعه و تولید محصول در ابعاد آزمایشگاهی و نیمه صنعتی، این محصول آماده تولید انبوه شد تا پس از تایید کارآزمایی بالینی وارد بازار شود

قبادی با بیان اینکه پاپیلوگارد یک واکسن نوترکیب برای ایجاد محافظت کامل در برابر سویه های ۱۶ و ۱۸ ویروس پاپیلومای انسانی است، تصریح کرد: این ویروس عامل حدود ۷۰ درصد سرطان‌های وابسته به اچ پی وی است و واکسیناسیون به عنوان بهترین راه برای پیشگیری از سرطان‌های ناشی ازاین ویروس معرفی می‌شود.

وی یادآور شد: داده‌های حاصل از چندین کارآزمایی بالینی جهانی در مورد واکسن اچ پی وی اثربخشی بسیار بالای واکسن را در برابر ابتلا به عفونت مقاوم به انواع سرطان نشان داده است، نمونه خارجی واکسن پاپیلوگارد با نام تجاری گارداسیل در بازار موجود است ولی نمونه داخلی دیگری ندارد. هزینه تمام شده واکسن ایرانی یک چهارم نمونه خارجی است.

این فناور خاطرنشان کرد: این شرکت ظرفیت تولید ۱۵ میلیون دز در سال واکسن را دارد و می توانیم نیاز منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را کاملا برطرف کنیم ، برای اینکه واکسن اچ پی وی به بهترین نحو کار کند، دریافت هر سه دز قبل از شروع هرگونه فعالیت جنسی بسیار مهم است. همچنین، تجویز واکسن در سنین پایین در مقایسه با سنین بالاتر سطح آنتی بادی بالاتری ایجاد می‌کند.

قبادی از مزیت‌های واکسن پاپیلوگارد را محافظت در برابر سایر گونه‌های سرطان‌زا (۳۳، ۴۵، ۳۱، ۳۵، ۵۲، ۵۸) به علت ویژگی محافظت متقاطع، تقویت سیستم ایمنی بیشتر و تخصصی به دلیل فرمولاسیون منحصربه‌فرد (تیتر آنتی‌بادی بالاتر) و محافظت در حدود ۱۱ سال عنوان کرد.

وی به شیوع ویروس پاپیلومای انسانی در کشور اشاره و تصریح کرد: بهتر است واکسن پاپیلوگارد در سنین ۹ تا ۱۵ سال زده شود و تلاش ما بر این است که این واکسن را به برنامه واکسیناسیون کشور واردکنیم تا تمامی دختران ۹ تا ۱۵ سال بتوانند آن را دریافت کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا