ورزشی

پشتوانه‌سازی در ورزش با طرح یاران شهید سلیمانی

راه‌اندازی طرح یاران شهید سلیمانی در ورزش می‌تواند دریچه جدیدی به قهرمان‌پروری و ترویج فرهنگ در این بخش باشد.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا ورزش جانبازان و معلولین با نام جانبازان جنگ تحمیلی و افتخارآفرینی آنان در میادین بزرگ جهانی و پارالمپیکی گره خورده است. کسب هفت نشان پارالمپیکی توسط مختار نورافشان و چهار مدال طلای محمدرضا میرزایی تنها نمونه‌ای از حماسه‌سازی رزمندگان در میدان ورزش بود. کسب این افتخارات و مدیریت توانمند شماری از یادگاران دفاع مقدس در ورزش موجب شد تا کارشناسان از پیوند ناگسستنی ورزش پارالمپیکی و جانبازان انقلاب و جنگ سخن به میان آورند. اگر ورزشکاران این رشته توانستند در بزرگترین جشنواره‌های ورزشی مدال‌های رنگارنگ زیادی را کسب کنند، شماری از آنان نیز در بخش مدیریتی نیز در عالی‌ترین کرسی‌های داخلی و خارجی قرار گرفتند. نمونه‌هایی موفق از مدیریت جهادی در ورزش محمود خسروی وفا، رئیس کمیته ملی المپیک و پارالمپیک، محمدرضا مظلومی رئیس فدراسیون نابینایان و کم بینایان و علی کشفیا تنها نمونه‌ای از مدیریت موفق جانبازان جنگ و جهاد در ورزش کشور است. خسروی وفا نه تنها مدیری توانمند در سطح ایران به شمار می‌رود بلکه از سوی کمیته بین‌المللی پارالمپیک عالی ترین نشان این کمیته را دریافت کرد.
پشتوانه‌سازی در ورزش با طرح یاران شهید سلیمانی
در اواسط دهه ۸۰ و با بازنشستگی شماری از قهرمانان پارالمپیکی ایران تصور خالی شدن ورزش از این قهرمانان در بین کارشناسان ایجاد شد اما درگیر شدن ایران با تروریسم منطقه‌ای و جنگ‌های نیابیتی غرب در منطقه غرب آسیا علیه ایران و متحدان جبهه مقاومت موجب شده تا اکنون نسل جدیدی از ایثارگران در ورزش ظهور کند نسلی که می‌تواند دریچه جدید را به روی ورزش قهرمانی در رشته‌های پارالمپیکی باز کند. کمیته ملی پارالمپیک و فدراسیون‌های تحت پوشش این کمیته با راه‌اندازی طرح یاران شهید سلیمانی به دنبال آن است تا با درگیر کردن جانبازان مدافع امنیت، مدافع وطن و مدافع حرم در ورزش از آنان قهرمانانی بسازد که با روحیه ایثار در میدان های بزرگ جهانی و پارالمپیکی حضور داشته باشند. این طرح به نام شهید سلیمانی قهرمان جبهه مقاومت نامگذاری شده و شمار زیادی از مدافعان حرم که تربیت شدگان مکتب سردار دل‌ها هستند را در بر خواهد گرفت. این طرح اکنون در استان‌های مختلف در حال اجرا و تا کنون نیز ۴۰ جانباز مدافع حرم یا مدافع وطن در آن شناسایی شده است. این جانبازان بیشتر در رشته تیراندازی فعالیت داشته و حتی یک دوره مسابقه برای آنان در فدراسیون جانبازان و معلولین برگزار شد. فعالیت جانبازان مدافع حرم و امنیت در ورزش موجب شد تا کمیته ملی پارالمپیک در راستای توجه ویژه به این قشر شمار از این قهرمانان را به سومین دوره مسابقات مجروحین جنگی در سوریه اعزام کند. این مسابقات از ۱۱ تا ۱۶ آذر ماه سال جاری در رشته های پاراشنا، پارادوو میدانی، پارابدمینتون، پاراتنیس روی میز، پاراوزنه برداری و بسکتبال با ویلچر به میزبانی دمشق برگزار شد. طرح یاران شهید سلیمانی که از آن به عنوان دوران جدیدی از قهرمان پروری در ورزش جانبازان و توانیابان یاد می‌شود می‌تواند فرصتی برای تمام قهرمانان عرصه ایثار و جهاد در دهه کنونی باشد قهرمانی که این روزهای مرزهای عقیدتی نظام را از سواحل دریای مدیترانه تا شبه قاره را گسترش دادند و جبهه جدیدی از تفکرات انقلاب را با نام محور مقاومت در غرب آسیا بنا نهادند. طرح یاران شهید سلیمانی در ورزش می تواند وحدت بخش باشد و به مثابه همان بیرقی باشد که سردار دل‌ها با اتکا به آن توانست شکاف نسلی را در بین رزمندگان کم و حتی متولدین دهه ۷۰ و ۸۰ را نیز به عنوان قهرمانان میدان به صحنه مبارزه بیاورد.
پشتوانه‌سازی در ورزش با طرح یاران شهید سلیمانی
طرح یاران شهید سلیمانی به دنبال قهرمان‌سازی اگر سردار سلیمانی با طرح ریزی محور مقاوت اکنون یک گفتمان جدید را در غرب آسیا بنا نهاد، طرح یاران شهید سلیمانی می‌تواند جانبازان وطنی این گفتمان را به قهرمانانی تبدیل کند که به مانند دهه ۶۰ و ۷۰ خورشیدی بار دیگر با روحیه ایثار و فدراکاری مدال‌های رنگارنگ جهان و المپیک را برای کاروان ایران به ارمغان بیاورند. طرحی که اکنون در دستور وزارت ورزش، کمیته ملی پارالمپیک و فدراسیون‌های تابعه قرار گرفته و تا کنون نیز بیش از ۴۰ جانباز سرافراز مدافع حرم، مدافع امنیت و مدافع وطن را به آوردگاه ورزش کشانده است. حضور نسل جدید ایثارگران در ورزش علاوه بر آنکه می‌تواند ظرفیت‌های جدیدی را برای مدال‌آوری در آوردگاه های بزرگ پارالمپیک و جهانی فراهم کند موجب خواهد شد تا روحیه ایثار و فدراکاری که ثمره حضور در میدان‌های ایثار و فدراکاری در راه مرزهای سیاسی و عقیدتی است در ورزش گسترش پیدا کند روحیه‌ای که اکنون یکی از حلقه‌های مفقوده ورزش کشور است و وزارت نیز با طرح‌های مختلف مانند «دوره تربیت مربی فرهنگی در ورزش» بتواند اخلاق را به عنوان یکی از اساسی‌ترین بن‌مایه فرهنگ در این بخش را در ورزش ترویج دهد. ‌

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا