تکنولوژی

مصرف فلزات گرانبها در صنعت کاهش می‌یابد

محققان با توسعه فناوری لایه‌نشانی اتمی، امکان کاهش مصرف فلزات گرانقیمت در محصولات صنعتی و ترکیب این فلزات با نوعی نانومواد دوبعدی را فراهم کردند.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

پژوهشگران موسسه ملی علم و فناوری اولسان در کره جنوبی به سرپرستی سو هون کیم، گام بزرگی در مسیر استفاده از فناوری لایه‌نشانی اتمی (ALD) در فلزات گرانبها برداشتند.

در این پروژه، محققان از روش لایه‌نشانی اتمی برای ایجاد موفقیت‌آمیز نانومواد دو بعدی جدید و ناشناخته مکسین (ترکیبی نادر از مواد دو بعدی V-Mxene) در ترکیب با عنصر ارزشمند روتنیم (Ru) استفاده کردند. این نوآوری از ظرفیت زیادی برای استفاده در حوزه حسگری دما در زمان واقعی در رابط‌های انسان و ماشین برخوردار است.

تقویت نانومواد دو بعدی جدید و ناشناخته مکسین با روتنیم که توسط روش لایه نشانی اتمی انجام شده است از نظر استقامت و قابلیت حسگری، سه برابر گذشته افزایش را نشان می دهد که نسبت به مکسین یک پیشرفت قابل توجه محسوب می‌شود. این پیشرفت نه تنها درهای جدیدی به سوی ساخت دستگاه‌های حوزه بهداشت و درمان باز می‌کند بلکه از آن می‌توان در بخش انرژی پایدار و ذخیره‌سازی انرژی نیز استفاده کرد.

علاوه بر این، نتایج این پروژه به ارائه یک روش صنعتی مبتنی بر فرآیند ALD مقیاس پذیر کمک می‌کند که با آن می‌توان مهندسی دقیق سطوح مکسین را با فلزات ارزشمند انجام داد، که این کار راه‌های جدیدی را برای افزایش دامنه استفاده صنعتی از این مواد دوبعدی باز می‌کند.

 

مصرف فلزات گرانبها در صنعت با توسعه فناوری لایه نشانی اتمی کاهش می‌یابد

سو هیون کیم استاد موسسه ملی علوم و فناوری اولسان در این زمینه گفت: ما از ظرفیت این فناوری هیجان زده‌ایم. ادغام دقیق فلزات گرانبها، فصل تازه‌ای را به سوی ساخت تجهیزات تشخیصی و درمانی نسل جدید باز می‌کند و همچنین در بخش سیستم‌های تبدیل انرژی و سامانه‌های ذخیره‌سازی انرژی پاک نیز موثر است.

نتایج این پروژه نشانگر آغاز یک زمینه تحقیقاتی پر رونق با تمرکز بر پیشبرد مهندسی نانومواد ۲D و استفاده از فناوری لایه نشانی اتمی است. این گروه تحقیقاتی معتقد هستند که می‌توان از این روش برای فلزات گرانبهای دیگر نظیر پلاتین، پالادیم و ایریدیم و همچنین برای ساختارهای مکسین نظیر مولیبدن و وانادیم استفاده کرد.

به گفته محققان این راهبرد میزان فلزات گرانقیمت و نادر مورد استفاده در محصولات را کاهش می‌دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا