اقتصاد

تحریم، صنعت نفت را خودکفا کرد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: صنعت نفت و گاز با تکیه بر توان داخل به موتور محرکه اقتصاد کشور تبدیل شده است و باید بیشترین تمرکز را در مسیر تحقق رشد اقتصادی بالا با تکیه بر دانش‌بنیان شدن دنبال کند.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

طبق اعلام بانک مرکزی در شش ماهه اول سال، رشد اقتصادی با احتساب نفت ۴.۷ درصد اعلام شد و بخش تولید و تجارت نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی و گازی حدود با ۱۷.۱ درصد رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر تولید ناخالص داخلی کشور به خود اختصاص دادند.

شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ارتباط با رشد اقتصادی و تاثیر شرکت‌هاس دانش بنیان گفت: قانون جهش تولید دانش بنیان که در مجلس مصوب کردیم، بستری فراهم کرد که شرکت های دانش بنیان محصولات تولید بار اول خود را بدون نیاز به فرآیند مناقصه به شرکت ها و نهادهای دولتی عرضه کنند.

وی افزود: صنعت نفت و گاز در زمینه تولید بار اول بیشترین همکاری را داشت و به کمک همین تجهیزات تولید بار اول شده صنعت پالایشگاهی به سمت توسعه بازار نفت در آمریکای جنوبی حرکت کند و بخشی از رشد اقتصادی بخش نفت و گاز به کمک این رویکرد محقق شد. صنعت نفت و گاز با تکیه بر توان داخل به موتور محرکه اقتصاد کشور تبدیل شده است و باید بیشترین تمرکز را در مسیر تحقق رشد اقتصادی بالا با تکیه بر دانش بنیان شدن دنبال کند.

حیدری در خصوص این موضوع که وزارت نفت طی امسال و سال قبل بیش‌ترین استفاده را از تولیدات بار اول در کشور داشته است، تصریح کرد: محصولاتی که اغلب توسط شرکت های دانش بنیان تولید می شوند در صنایع مهم کشور مانند صنعت نفت و گاز به کار گرفته شدند. در بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی نیز با به کارگیری از توان داخل و همچنین اقلام راهبردی و تجهیزات استراتژیک توانستیم به توسعه آخرین فاز باقی مانده در پارس جنوبی بعد از ۲۰ سال معطلی برسیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: ما جزو کشورهای پویا و در حال توسعه هستیم. به ویژه تحریم‌ها باعث شد به سمت اعمال روش هایی به منظور خودکفایی حرکت کنیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا