اقتصاد

رتبه تک رقمی ایران در تولید ۲۰ محصول کشاورزی

عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان سم و کود با بیان اینکه ایران یکی از کشورهای برتر تولیدکننده محصولات کشاورزی است، گفت: کشور ما رتبه یکم تا دهم دنیا در تولید ۲۰ محصول کشاورزی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

«مجید عمادی» امروز (شنبه) در نشست خبری به مناسبت دهمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی تهران، افزود: کشاورزی تنها مسیر توسعه و رشد اقتصاد ایران است و با وجود محدودیت‌ها و تحریم‌ها در مقایسه با سایر کشورها یکی از کشورهای برتر تولیدات کشاورزی است.

عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان سم و کود با اشاره به خشکسالی‌های مستمر چند سال اخیر اظهار داشت: ایران در منطقه خشک جهان قرار دارد؛ بنابراین متوسط بارش بر اساس گزارش‌های فائو بین ۲۵۰ تا ۲۶۰ میلیمتر در سال است، در حالی که این عدد در جهان بین ۸۰۰ تا ۸۶۰ میلیمتر است.

وی با تاکید بر اینکه ایران در مجموع ۶۸ محصول کشاورزی دارای رتبه جهانی دارد گفت: طبق آمارها ایران حدود ۱۲ میلیون هکتار کشت زراعی و ۲.۵ میلیون هکتار اراضی باغی دارد که با وجود خشکسالی‌های مستمر در بیش از ۲۰ محصول دارای رتبه یکم تا دهم جهان است.

عمادی افزایش راندمان را در کشور ما ضروری دانست و تصریح کرد: با وجود کمبود منابع آبی استفاده از کود، بذر، سم کیفی و مدیریت تولید و بازار یعنی عرضه تا مصرف می‌تواند در راندمان کشت در هر هکتار تاثیر بسزایی داشته باشد.

وی افزود: اکنون ایران با تولید ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تن پسته رتبه دوم جهان را دارد این در حالی است که آمریکا با تولید بیش از ۵۵۰ هزار تن در سال محصول پسته رتبه اول جهان را به خود اختصاص داده است.

به گفته عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان سم و کود، در حال حاضر میزان تولید پسته ترکیه با ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار تن به تولید ایران نزدیک شده است و این نگرانی وجود دارد که در سال‌های آینده ترکیه و ازبکستان رقیب این محصول صادراتی ایران شوند.

دهمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی تهران از ۱۱ دی ماه به مدت چهار روز در مرکز دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران مال برگزار می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا