تکنولوژی

ژاپن به توافقی برای اعزام اولین فضانورد به کره ماه نزدیک شد

ژاپن و آمریکا در حال نهایی کردن برنامه‌هایی برای اعزام اولین فضانورد ژاپنی به کره ماه در قالب پروژه کاوشگری ماه با عنوان «آرتمیس» تحت هدایت سازمان فضایی «ناسا» هستند.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

انتظار می‌رود که این دو دولت در ماه ژانویه سندی را در این خصوص امضا کنند که همکاری دو کشور در ارتباط با فعالیت‌ها روی سطح ماه را دربرمی‌گیرد.

پروژه مشترک آرتمیس ژاپن، آمریکا و سایر کشورها، درصدد دستیابی به اولین مورد فرود بر سطح ماه با حضور فضانوردان از سال ۱۹۷۲ تاکنون است. آنها امیدوارند که در اواخر سال ۲۰۲۵ اولین مورد فرود بر سطح ماه را به انجام برسانند و از سال ۲۰۲۸ به بعد نیز سالی یک بار فرود بر سطح ماه را داشته باشند.

سازمان کاوشگری هوافضای ژاپن (JAXA) و شرکت «تویوتا موتور» در حال ساخت یک ماه‌نورد برای فعالیت‌هایی با حضور خدمه فضایی در ماه هستند.

منابع آگاه می‌گویند آمریکا تمایل دارد با توجه به کمک‌های ژاپن پیشنهاد دهد که حداقل یک فضانورد ژاپنی فرصت فرود بر ماه در جریان ماموریت آرتمیس را داشته باشد.

ژاپن به توافقی برای اعزام اولین فضانورد به کره ماه نزدیک شد

 

پیش از این توافقی در خصوص حضور یک فضانورد ژاپنی در ایستگاه فضایی «گیت‌وی» (دروازه) به دست آمده است. این ایستگاه فضایی در قالب پروژه آرتمیس در مداری به دور ماه خواهد چرخید و حمایت‌هایی از ماموریت‌های کاوشگری روی سطح ماه ارائه خواهد داد.

ژاپن قصد دارد پس از آمریکا به دومین کشوری تبدیل شود که در نیمه دوم دهه ۲۰۲۰ فضانوردی را به کره ماه اعزام می‌کند.

«کامالا هریس» معاون رییس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در یک نشست شورای فضایی ملی آمریکا، برنامه‌هایی را برای فرود یک فضانورد بین‌المللی روی ماه در دهه جاری میلادی اعلام کرد. اما تاخیرهایی در ساخت فرودگرها و لوازم فضایی موجب شده که معلوم نباشد آیا این پروژه مطابق برنامه پیش خواهد رفت یا نه.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا