اقتصاد

سهم شیلات در تحقق سند امنیت غذایی ایران ۲.۶ میلیون تن است

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان شیلات ایران به تدوین سند ۱۰ ساله امنیت غذایی کشور توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: شیلات در این سند بالادستی با تولید ۲.۶ میلیون تن انواع آبزیان نقش آفرینی خواهد کرد.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

«سید حسین حسینی» روز یکشنبه در آیین آغازین هفتمین کنگره بین المللی «تحقیقات شیلات و آبزیان» که در مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) وزارت جهاد کشاورزی مستقر در استان البرز برگزار شد، افزود: شیلات یکی از پویاترین بخش های کشاورزی ایران در چند دهه اخیر بوده است.

وی گفت: برای تحقق اهداف توسعه شیلات بهره گیری از دانش و فناوری روز ضروری است که اگر این صنعت را به صورت پازل های پیش تولید، تولید و پس از تولید نبینیم، بهم ریختگی در مسیر پیشرفت را خواهیم داشت.

حسینی با بیان اینکه مسوولیت تامین امنیت غذایی در اسناد بالادستی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است، افزود: در تحقق این سند بعضی از ماموریت ها برای این وزارتخانه دیده شده ولی ماموریت ما در شیلات دوچندان است.

مکران پرظرفیت ترین منطقه در حوزه شیلات است

معاون وزیر جهاد کشاورزی حوزه سواحل مکران را درون زاترین و مردمی ترین ظرفیت در حوزه شیلات برشمرد و تصریح کرد: در این منطقه با استفاده از دریا، کرانه، پس کرانه و فراپس کرانه می توان به اهداف اقتصاد کلان توسعه دریامحور برای امنیت غذایی کشور دست یافت.

وی گفت: شیلات در ایجاد تمدن، جمعیت و تولید غذا در این منطقه بسیار حائز اهمیت بوده و نقش آفرینی موثر داشته و نقش اول این مجموعه را بازی می کند.

وی با بیان اینکه رسیدن به هدف سند امنیت غذایی الزاماتی دارد، افزود: در این مسیر نمی توانیم در هیچ تحول و رشدی اقدام کنیم مگر اینکه بر پایه دانش و دانش بنیان کردن شیلات یا شیلات دانش بنیان باشد که سرفصل تمام برنامه های ماست.

حسینی ادامه داد: اگر بخواهیم کاری در حوزه پایداری و امنیت غذایی انجام دهیم تا از برنامه ۲۰۵۰ فائو که بشر را از قحطی آبزیان نجات می دهد دور نمانیم و تا سال ۲۰۲۰ که جمعیت ایران حدود ۱۱۰ میلیون نفر است را غذا بدهیم، راهی جز دانش بنیان کردن این بخش نداریم.

وی به ارزش اقتصادی محصولات آبزی پروری و شیلات اشاره کرد و گفت: این ارزش قدرت مانور شیلات را نشان می دهد علاوه بر اینکه سالمترین محصولات را تولید می کند.

رییس سازمان شیلات ایران به هدفمند کردن بحث های تحقیقاتی بر اساس نیاز صنعت در بخش های مختلف تاکید کرد و افزود: بایدطبق برنامه زمان بندی شده و همچنین مساله محور کار کنیم و شورای راهبری تحقیقات با همکاری سازمان تات و موسسه تحقیقات شیلات نیازهای این صنعت را شناسایی کرد.

وی افزود: اگر بخواهیم شیلاتی داشته باشیم که امکان توسعه عمودی و افقی داشته باشد باید به سمت دریاها برویم و از فناوری های نوین بهره بگیریم .

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا