ورزشی

پایان یک رویا؛ قاسمپور المپیک را از دست داد؟

تیم کشتی مازندران با سرمربیگری کمیل قاسمی ستاره شاخص کشتی ایران و جهان در حالی فردا چهارشنبه به مصاف رقبا در مسابقات قهرمانی کشور و اولین مرحله چرخه انتخابی المپیک می رود که کامران قاسمپور دارنده ۲ مدال کشتی جهان به دلیل مصدومیت در این رویداد حضور ندارد.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

نخستین مرحله از چرخه انتخابی تیم ملی کشتی آزاد ایران در سال ۲۰۲۴ فردا با حضور حدود ۵۰۰ آزادکار در قالب تیم‌هایی از استان‌های مختلف آغاز می‌شود و اوج هیجان کشتی آزاد در سالن سید رسول حسینی ساری رقم می‌خورد.

طبق ضوابط و مقررات در نظر گرفته شده برای چرخه انتخابی تیم ملی کشتی آزاد هر استان اجازه دارد با یک تیم کامل شامل ۱۰ کشتی‌گیر، در این رقابت‌ها حضور یابد. اما با توجه به این‌که استان‌های مازندران و تهران در رقابت‌های جهانی و بازی‌های آسیایی نماینده داشتند، علاوه بر یک تیم کامل، سهمیه مازاد نیز دارند که سهمیه در نظر گرفته شده برای مازندران ۱۶ کشتی‌گیر و برای تهران ۱۰ کشتی‌گیر است.

سرمربیگری تیم کشتی مازندران را در این مسابقات کمیل قاسمی ستاره نامدار کشتی جهان و دارنده مدال طلای المپیک لندن و نقره المپیک ریو بر عهده دارد. حضور قاسمی که در حال حاضر سرمربی تیم ملی کامبوج هم هست و تجربه تدریس در دوره‌های آموزشی سرمربیگری اتحادیه جهانی کشتی را نیز دارد در رأس کادر فنی تیم مازندران وزنه مهمی برای این تیم محسوب می‌شود.

پر افتخارترین آزادکار سنگین وزن ایران در ادوار المپیک که طی ۲ سال گذشته سرمربیگری تیم‌های ملی کشتی آزاد کامبوج را با عملکرد و نتایج خوبی بر عهده داشت، چندی پیش طی حکمی از سوی امید شایگان، رئیس هیئت کشتی استان مازندران به‌عنوان سرمربی تیم کشتی آزاد مازندران منصوب شد.

کمیل قاسمی، سرمربی تیم کشتی آزاد مازندران در گفت‌وگو با ایرنا، با تأیید خبر مصدومیت کامران قاسم‌پور اظهار داشت: قاسم‌پور طی روزهای گذشته در اردوی آماده‌سازی تیم کشتی مازندران برای حضور در رقابت‌های قهرمانی کشور از ناحیه کشاله ران دچار مصدومیت شد و فرصت حضور در این رقابت‌ها را از دست داد.

سنگین وزن سابق کشتی آزاد ایران با بیان اینکه قاسم‌پور پیش از این نیز به دلیل آسیب دیدگی از ناحیه کشاله ران، شرکت در مسابقات جهانی بلگراد را نیز از دست داده بود، تصریح کرد: مستندات و مدارک پزشکی لازم برای بررسی به فدراسیون کشتی ارسال شده است.

باتوجه به این که اولین مرحله انتخابی حضور کشتی گیران آزادکار در مسابقات ۲۰۲۴ المپیک پاریس شرکت در مسابقات قهرمانی کشوری است باید دید که فدراسیون کشتی در ارتباط با کامران قاسمپور به عنوان یکی از مدعیان کشتی ایران و دارنده ۲ مدال طلای کشتی آزاد جهان که به دلیل مصدومیت این مسابقات را از دست داد، چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد.

پایان یک رویا؛ قاسمپور المپیک را از دست داد؟

ستاره‌ها در تیم مازندران

در ترکیب تیم مازندران ستاره‌هایی حضور دارند و قرار است در این مسابقات روی تشک بروند که هر کدام‌شان کوله‌باری از تجربه‌های جهانی و بین‌المللی را با خود یدک می‌کشند و حضورشان یکی از دلایل اصلی جذابیت این رقابت‌هاست.

مربی تیم کشتی مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: رضا اطری، امیرمحمد یزدانی، محمدحسین محمدیان، سید مهدی هاشمی، علی سوادکوهی، امیرحسین فیروزپور، محمدصادق فیروزپور، احمد بذری و محمدرضا باقری تعدادی از آزادکارانی هستند که قرار است از تیم مازندران روی تشک بروند و برای کسب عنوان قهرمانی و راه یافتن به مرحله بعدی چرخه انتخابی تیم ملی با حریفان سرشاخ شوند.

حسین نقیبی افزود: البته در تیم مازندران چهره‌های جوان و جویای نام دیگری هم حضور دارند که با توجه به کیفیت عملکردشان در تمرینات می‌توانیم منتظر شگفتی‌سازی‌شان باشیم.

وی افزود: ترکیب قطعی و نهایی تیم مازندران تا عصر امروز مشخص می‌شود. اما همه آزادکارانی که در ترکیب تیم استان حضور دارند از شرایط و آمادگی خوبی برخوردارند.

مربی سازنده کشتی مازندران خاطرنشان کرد: امیدواریم آزاداران مازندرانی مانند سال‌های اخیر که بیشترین سهم را در ترکیب تیم ملی و کسب افتخار برای کشورمان در میادین معتبر بین‌المللی داشتند باز هم با پشت‌سر گذاشتن مراحل مختلف انتخابی تیم ملی کیفیت و پیشتازی کشتی مازندران را در کشور اثبات کنند و پرچم کشورمان را در میادین معتبر به اهتزاز درآورند.

رقابت‌های کشتی آزاد بزرگسالان قهرمانی کشور که نخستین مرحله از چرخه انتخابی تیم ملی کشتی آزاد در سال ۲۰۲۴ محسوب می‌شود، قرار بود به میزبانی هیئت کشتی کردستان و در شهر سقز برگزار شود. اما به دلیل مناسب نبودن کیفیت خوابگاهی که برای اسکان و اقامت تیم‌ها و کشتی‌گیران حاضر در این رقابت‌ها انتخاب شده بود، هیئت کشتی کردستان از این میزبانی انصراف داد و با پیشنهاد هیئت کشتی مازندران و موافقت فدراسیون، قرار شد این رقابت‌های حساس و مهم از ۲۲ تا ۲۴ آذر در ساری برگزار شود.

چرخه انتخابی تیم ملی برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا، گزینشی المپیک و المپیک ۲۰۲۴ پاریس شامل پنج مرحله است که نخستین مرحله آن رقابت‌های قهرمانی کشور است. حضور در مسابقات بین‌المللی تعیین شده توسط کادر فنی، رقابت‌های قهرمانی بزرگسالان آسیا و رقابت‌های کسب سهمیه المپیک قاره آسیا(قرقیزستان) و کسب سهمیه المپیک در سطح جهان (ترکیه) و مرحله نهایی شامل اعزام به تورنمنت بین‌المللی یا رقابت درون اردویی با نظر کادر فنی برای هر وزن مراحل چرخه انتخابی تیم ملی برای حضور در سه رقابت نام برده شده هستند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا