فرهنگ

دیپلماسی فرهنگی ما در کشورهایی موفق بوده که با محور مقاومت پیوند داشته است

رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها گفت: دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اگر مشتمل بر اصول اساسی نباشد قابل پذیرش نیست. به همین علت، تاکید ما بر این است که مباحث مرتبط با دین، انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت در عرصه روابط فرهنگی بین‌المللی حتما لحاظ شود.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

علی‌اکبر ضیایی رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درباره جایگاه ارتباطات دینی در عرصه دیپلماسی فرهنگی اظهار داشت: تعریفی که ما از دین می‌دهیم یک مجموعه کاملی است که هم حیات دنیوی و هم حیات اخروی را شامل می‌شود. آنچه مربوط به حیات دنیوی است، بخشی مرتبط با مسائل فرهنگی است و بخشی از مسائل فرهنگی به امور بین‌الملل مربوط می‌شود.
وی ادامه داد: ارتباط هایی که در حوزه دیپلماسی فرهنگی داریم عمدتا مبتنی بر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است و این قانون مبتنی بر نظریه ولایت فقیه و مطابق با نظریه ولایت فقیه و اصول انقلاب اسلامی است که امامین انقلاب (امام راحل و مقام معظم رهبری) تبیین کردند.
ضیایی با بیان اینکه محورهای اصلی دیپلماسی فرهنگی ما بر چند اصل استوار است، توضیح داد: یکی بحث اصل عزت و کرامت اسلامی در جهان اسلام، دوم بحث وحدت امت اسلامی، سوم بحث دفاع از مظلوم و مظلومین در سطح بین‌المللی است و طبیعتا دفاع از حرکت فلسطین و بحث مقاومت اسلامی از محورهای اساسی دفاع از مظلوم در عصر حاضر است.
وی خاطرنشان کرد: بحث مبارزه با استکبار به طور کلی و نقشه‌های شوم صهیونیسم در منطقه خاورمیانه و سطح بین‌المللی از جمله مسائلی است که در اصول انقلاب اسلامی از ابتدای ظهور انقلاب تاکنون شناخته شده است.
عضو کمیته علمی جایزه ملی پژوهش‌های برتر روابط فرهنگی بین‌المللی درباره اهمیت پژوهش در پیشبرد اهداف دیپلماسی فرهنگی کشور و حمایت از آن، ابراز کرد: تصریح بر جبهه مقاومت و نقش دین در دیپلماسی فرهنگی و مبانی انقلاب اسلامی مثل بحث استکبارستیزی و بحث وحدت و تقریب امت و مذاهب اسلامی باید به صراحت در بحث‌های مرتبط با پژوهش‌های برتر فرهنگی بین‌المللی و عناوین انتخابی تصریح شده باشد تا پژوهشگر بداند که بر چه اساسی باید تحقیق و پژوهش خود را مطرح کند. در این مسیر، جایزه ملی پژوهش‌های برتر فرهنگی بین‌المللی که برای نخستین بار برگزار می‌شود، می‌تواند نقشی اثرگذار و تعیین کننده داشته باشد.
ضیایی گفت: دیپلماسی فرهنگی ما عمدتا در کشورهایی موفق بوده که به گونه‌ای پیوندی با محور مقاومت داشته است. یعنی اگر ما اکنون در عراق، سوریه، لبنان و یمن می‌توانیم حرفی بزنیم به خاطر اقداماتی بوده که جبهه مقاومت در حوزه دیپلماسی دینی و فرهنگی انجام داده‌اند و ما در واقع پشت میدان حرکت کردیم و مسیری را باز کردیم و توانستیم تاثیرگذاری فرهنگی خوبی را در آنجا انجام دهیم.
وی اظهار داشت: چرا ما مثلا در آلمان، فرانسه و انگلیس نتوانستیم در حوزه دیپلماسی فرهنگی موفقیتی کسب کنیم؟ این مساله جدی است یا مثلا به فرض، در بسیاری از کشورها هنوز ما نتوانستیم ارتباط فرهنگی قوی‌ای را ایجاد کنیم و بتوانیم روابط را تحکیم کنیم؟ علت، این است که اصل انقلاب اسلامی ما بر آن اصول مبتنی است و اگر زمینه‌ای برای پیاده سازی این اصول بوده توانستیم موفقیتی هم کسب کنیم. در غیر این صورت، نتوانسته‌ایم حرکتی رو به جلو به سمت تحکیم روابط فرهنگی و پیشبرد دیپلماسی فرهنگی داشته باشیم و اقدامات جدی را در آن زمینه انجام دهیم.
رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها تأکید کرد: باید روی این مسائل کارهای پژوهشی مفصلی انجام داد و پژوهش‌های برتر در این چارچوب باید نگاهش به اصول بنیادین انقلاب اسلامی باشد و اصول و مبانی را از همان چارچوب بگیرد.
وی در این باره که پیشنهاد شما چیست تا بشود حاصل این پژوهش‌ها را عمومی سازی کرد؟ اظهار داشت: اعتقاد من این است که بحث جبهه مقاومت دارای سطوح و طیف مختلفی است؛ از بحث نخبگانی شروع می‌شود و تا سطوح مردمی ادامه دارد. در حوزه جبهه مقاومت کم نوشته نشده، کم سخنران و کم دانشمند و شاعر نداریم و کم پژوهش انجام نشده و این ها در سطح نخبگانی انجام شده است.
پژوهش‌های برتر در چارچوب قانون اساسی و ارزش‌های الهام گرفته از امام راحل و رهبر انقلاب باشد
ضیایی گفت: حتی در مباحث مرتبط با روابط بین‌الملل و دیپلماسی فرهنگی در خصوص جبهه مقاومت خیلی کار شده است. مجموعه سخنرانی‌ها و مقالاتی که در آیین سالگرد شهادت سردار سلیمانی برگزار شد را ببینید. همگی از نویسندگان مختلف شرقی و غربی، عربی، اروپایی و ایرانی در حوزه‌های مختلف جبهه مقاومت حتی در عرصه هوش مصنوعی کار و نظریه‌پردازی کردند.
وی تاکید کرد: ما از این ظرفیتی که جمهوری اسلامی ایران در میان مسلمانان و امیدی که در میان مسلمانان جهان ایجاد کرده باید استفاده کنیم.
عضو کمیته علمی جایزه ملی پژوهش‌های برتر فرهنگی بین‌المللی با اشاره به رخدادهای غزه، بیان کرد: مساله غزه موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال مردم فلسطین را نشان داد. خیلی از کشورها شعار می‌دادند اما هنوز هم در صحنه عمل مورد آزمایش قرار گرفته‌اند و نتوانسته‌اند فعالیت چندانی را به نمایش بگذارند.
ضیایی افزود: اما جمهوری اسلامی ایران با تمام ارکان خود در دفاع از تمام ارزش‌های غزه وارد شد. این مساله می‌تواند محکی برای پیشبرد دیپلماسی فرهنگی و دینی ما باشد و محکی برای مشارکت کشورهای اسلامی در قضیه غزه که چقدر در ادعای خود صادق و ثابت بودند.
رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها در ادامه با اشاره به اهمیت برگزاری نخستین جایزه ملی پژوهش‌های برتر فرهنگی بین‌المللی گفت: پژوهش‌های برتر باید در چارچوب قانون اساسی و ارزش‌های الهام گرفته از امام راحل و رهبر انقلاب باشد و در این زمینه هم مباحثی که ارزیابی می شود در چنین چارچوبی باشد.
نخستین جایزه ملی پژوهش‌های برتر روابط فرهنگی بین‌المللی به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دبیری رضا ملکی، اسفندماه ۱۴۰۲ در تهران برگزار می‌شود.
پژوهشگران علاقه‌مند به حضور در این جایزه تا ۳۰ آذرماه سال جاری فرصت دارند آثار خود را از طریق سامانه جایزه به نشانی nas.icro.ir ارسال کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا