تکنولوژی

کمپرسورهای سانتریفیوژ ایرانی در بازار روسیه و بلاروس

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق به تولید کمپرسور سانتریفیوژ شد که بازدهی بالاتر و در عین حال فونداسیون سبک‌تر و نیاز به تعمیرات و نگهداری کمتری دارد. این دستاورد به بازارهای صنعتی روسیه و بلاروس راه یافته است.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

کمپرسورهای سانتریفیوژ از محصولات پرفروش شرکت هوایار ازمجموعه‌های دانش‌بنیان پیشگام در حوزه ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته است که بازار صادراتی خوبی هم دارد.

این شرکت در زمینه تولید کمپرسورهای سانتریفیوژ با توان ۴۵۰ کیلووات تا ۱ مگاوات فعالیت دارد که در سه و چهار طبقه امکان تولید فشارهای ۵.۵ تا ۱۳ بار را دارند و ظرفیت هوای ورودی آنها از سه هزار تا ۱۰ هزار نرمال متر مکعب بر ساعت است.

از دیگر ویژگی‌های کمپرسورهای تولیدی این شرکت، امکان فشرده سازی هوا تا فشار مورد نظر در محدوده دبی وسیعی است، به طوری که نسبت TURN DOWN برای کمپرسورهای تولیدی هوایار بین ۲۰ تا ۳۵ درصد است.

برخی از نوآوری‌هایی که باعث ایجاد پیچیدگی فناوری تولید کمپرسور سانتریفیوژ هوایار و دانش بنیانی آن می‌شود، طراحی ایمپلر با توجه به الزامات آیرودینامیکی و روتوردینامیکی، طراحی و تحلیل بیرینگ‌های ژورنال و تراست و طراحی کیسینگ است.

همچنین شرکت هوایار کمپرسور سانتریفیوژ Single Shaft را برای بسیاری از کارفرمایان در صنایع پتروشیمی، پالایشگاه، شیمیایی، سیمان، فولاد و صنایع حمل و نقل تامین کرده است.

براساس گزارش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، نیما سجده مدیرعامل این مجموعه دانش بنیان در خصوص نحوه عملکرد و کاربرد این کمپرسورها گفت: کمپرسورهای سانتریفیوژی تولیدی هوایار، هم پیچیدگی‌های ساخت بیشتری دارد و هم از بسیاری جهات از کمپرسور سانتریفیوژ Single Shaft که مدل‌های مشابه آن هستند، بازدهی بالاتر و فونداسیون سبک تری دارد و در عین حال، نیاز به تعمیرات و نگه داری پایین تری دارد.

وی ادامه داد: به روزترین کمپرسورهای سانتریفیوژ حال حاضر دنیا، کمپرسور سانتریفیوژ چند محوره است. کمپرسورهایی که هر یک از محورهای آن، دور متفاوتی دارد؛ مثلا در کمپرسوری که شرکت هوایار می‌سازد، یکی از محورها ۳۶ هزار دور بر دقیقه و محور دیگر ۵۰ هزار دور بر دقیقه است. وقتی یک محور ۵۰ هزار بار می چرخد، مسائل مربوط به بالانس، پایداری و دینامیک اش، پیچیده می‌شود و تلورانس های ساخت و موارد مربوط به تولید و مهندسی آن، چنان پیچیده است که هر شرکتی سمت آن نمی‌رود.

این فناور در خصوص مزیت رقابتی سانتریفیوژهای شرکت هوایار نسبت به نمونه‌های مشابه گفت: در شرکت هوایار از مرحله طراحی و مهندسی تا تست نهایی محصول را انجام می‌دهیم. هوایار در مرحله انتخاب و سایزبندی کمپرسورها هم طراحی خاص خود را دارد، همچنین، طراحی موتورهای دینامیکی و تست محصول خروجی را بخش به بخش طراحی کرده است.

سجده به خدمات پس از فروش این محصول اشاره کرد و گفت: بی‌تردید، ما نسبت به دیگر رقبای اروپایی برای کشورهای همسایه همچون عراق، عملکرد بهتری داریم و اگر نیاز به قطعات یدکی داشته باشند، این قطعات را راحت‌تر و با قیمت مناسب‌تر به آنها ارائه می‌کنیم.

وی همچنین در خصوص سهم صادرات دانش بنیان شرکت هوایار افزود: با روسیه و بلاروس از آن جهت که به تازگی همچون ما در شرایط تحریمی قرار گرفته‌اند، مذاکراتی را صورت داده‌ایم و آن‌ها در بازدیدی که از مجموعه ما داشتند، محصولات ما را از نظر کیفی در سطح بزرگترین سازنده‌های دنیا همچون زیمنس آلمان دیدند و توافق نامه‌ای هم در این زمینه امضا کرده‌ایم و قرارشد یک بخش از کمپرسورهای سانتریفیوژ را برای آن‌ها طراحی کنیم. در کنار روسیه و بلاروس همچنین، بازاریابی خوبی را هم در داخل عراق و کشورهای همسایه انجام دادیم.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در خصوص کاربرد محصولات شرکت هوایار در صنعت هم گفت: هیچ صنعتی را در دنیا نمی توان یافت که به کمپرسور نیاز نداشته‌ باشد که رایج ترین مورد آن بحث کمپرسورهای هوا تا کمپرسورهای فرآیندی است که در واحدهای فرآیندی پیچیده در پلنت‌های پتروشیمی و نفت و گاز استفاده می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا