اقتصاد

نفت و گاز، پیشران اقتصادی کشور است

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، نفت و گاز را مزیت و پیشران اقتصادی کشور برشمرد و گفت: قطع بودجه نفت و گاز یا محدود کردن آن، به منزله قطع شریان حیات اقتصاد کشور است و ما باید از این چاله‌ای که بعضی از کارشناسان اقتصادی داخلی کنده‌اند و همچنین عملیات روانی بین‌المللی در این زمینه دوری کنیم.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

«رضا نوشادی»با اشاره به اسناد مراجع امنیتی آمریکا مبنی‌بر تلاش برای کاهش پیشرفت و بهره‌وری در کشور، افزود: ۱۲ اندیشکده بر ضرورت اصلاح سازوکار قیمتی هم‌نظر هستند. باید سازوکار قیمتی را در حوزه انرژی اصلاح و از سه دهک پایین حمایت کنیم.

وی ادامه‌داد: اکنون یک میلیون و ۶۰۰ هزار مشترک زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی، در صورت مصرف مطابق الگو از گاز رایگان بهره‌مند می‌شوند. می‌توانیم به سه دهک پایین، گاز رایگان یا ارزان بدهیم اما افراد برخوردار و بهره‌مند باید قیمت واقعی گاز را بپردازند.

نوشادی بیان‌داشت: صنایع فولاد، سیمان و پتروشیمی به نوعی صادرات گاز انجام می‌دهند، زیرا گاز ارزان دریافت می‌کنند و سود آن را سهامداران فولاد و سیمان می‌برند و فقرا از این گاز ارزان بهره‌مند نمی‌شوند.

وی، «تنظیم‌گری» را برای حل مشکل ناترازی لازم دانست و تاکید کرد: تنظیم‌گری دولت باید رفتار مردم را اصلاح بکند.

افراد مرفه باید قیمت واقعی گاز را بپردازند

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در انتقاد از استفاده افراد مرفه از گاز ارزان، گفت: روستاهایی در کشور وجود دارد که ظرفیت سکنی در زمستان نداشته‌اند، اما افراد در الوند، البرز و سبلان ویلا ساخته‌اند و در زمستان به آنجا می‌روند که اشکالی ندارد ولی باید هزینه آن را هم پرداخت کنند.

وی یادآوری‌کرد: در تهران هم پیاده‌روها را گرم می‌کنند تا مشتری در آنجا غذا بخورد، این هم اشکالی ندارد به شرطی که پول گاز را پرداخت کنند.

احکام برنامه هفتم در زمینه رفع ناترازی، امیدوارکننده‌ اما ناکافی

نوشادی، احکام برنامه هفتم در زمینه رفع ناترازی را امیدوارکننده‌ اما ناکافی دانست و تاکید کرد: برای تامین رفاه هموطنانی که در خلخال، اردبیل و تکاب، یا در شمال یا شمال شرق کشور زندگی می‌کنند باید اصلاح قیمتی انجام شود. در زمستان، در استان خراسان شمالی یا جنوبی دمای منفی ۲۰ یا منفی ۲۵ درجه را تجربه می‌کنیم و نمی‌توان تصور کرد که در این مناطق ۱۰ روز پشت سر هم گاز قطع شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا