تکنولوژی

پیش‌بینی بازار بزرگ ربات‌های جراح با نوآوری‌های جدید

بازار جراحی رباتیک پزشکی جهان به دلیل استفاده فزاینده از ربات های جراح در بازارهای نوظهور و مراکز جراحی سرپایی (ASC) چشم انداز توسعه بیشتری را پیش رو دارد و انتظار می‌رود بزرگی این بازار تا کمتر از یک دهه آینده از ۲۳ میلیارد دلار فراتر رود.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

حوزه جراحی در آستانه نوآوری دوباره است، اما اینکه آیا ربات‌ها در دهه آینده تمام اتاق های عمل جراحی را در اختیار خود خواهند گرفت، مورد بحث و بررسی است.

آنتونی کاستلو استاد دپارتمان جراحی دانشگاه ملبورن حامی جراحی رباتیک می گوید: جراحی رباتیک به سرعت در آمریکا در حال تسخیر اتاق های عمل است. جراحی هایی مانند مانند جراحی کیسه صفرا، آپاندیس، روده کوچک، جراحی چاقی و سرطان ریه اکنون به صورت رباتیک انجام می شود.

بازار جراحی رباتیک پزشکی جهان به دلیل استفاده فزاینده از ربات های جراح در بازارهای نوظهور و مراکز جراحی سرپایی (ASC) چشم انداز توسعه بیشتری را پیش رو دارد.

منطقه آمریکای شمالی بیشترین سهم را در بازار جهانی جراحی رباتیک پزشکی دارد. شیوع روزافزون بیماری‌های مزمن از جمله دیابت، سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی، استفاده از تجهیزات جراحی خودکار را سرعت بخشیده است؛ موضوعی که به رشد بازار در این منطقه منجر می شود.

شرکت تحقیقات بازار “برینی این سایتس” برآورد کرده است بازار جراحی رباتیک پزشکی ۴.۷ میلیارد دلاری تا سال ۲۰۳۲ به ۲۳.۳ میلیارد دلار برسد. در مقایسه با مهارت های انسانی، ربات های جراح امکان دستکاری بسیار دقیق ابزارهای جراحی را در فضاهای محدود اتاق عمل میسر می سازند که مزایای قابل توجهی را در جراحی کم تهاجمی فراهم می کند.

روشی که در دسته جراحی های کم تهاجمی قرار می گیرد، جراحی رباتیک یک پیشرفت در عمل پزشکی است که تخصص های بسیاری را دربرمی‌گیرد. بسیاری از رشته‌های پزشکی از فناوری ربات‌های جراحی برای کمک به جراحان برای انجام عمل های جراحی پیچیده با برش‌های کوچک استفاده می‌کنند که باعث کاهش تروما، تسریع بهبودی و بهبود نتایج بیمار می‌شود.

پیش‌بینی بازار بزرگ ربات‌های جراح با نوآوری‌های جدید

 

آمریکای شمالی دارای بزرگترین بازار در دوره پیش بینی

انتظار می رود آمریکای شمالی سهم کلیدی بازار جراحی رباتیک پزشکی را در اختیار داشته باشد. این بازار به دلیل وجود بازیگران مهم و متعدد و همچنین پیشرفت در فناوری‌های تولید رباتیک جراحی در منطقه، در حال رشد است. علاوه بر این، پیش بینی می شود با توجه به زیرساخت قوی مراقبت‌های بهداشتی، مصرف‌کنندگان متمول و افزایش استفاده از محصولات رباتیک جراحی پیچیده این بازار گسترش یابد. همچنین معرفی محصولات جدید، مشارکت و استقبال شرکت های بزرگ به گسترش این بازار کمک می کند.

بخش ابزار و لوازم جراحی با بیشترین درآمد ۱.۸۳ میلیارد دلاری این بازار را تحت تسلط داشته است. سهم قابل توجه این بخش از بازار بیشتر به دلیل معرفی ابزارها و لوازم جانبی پیشرفته، افزایش عمل های جراحی و گسترش استفاده از سامانه های جراحی رباتیک است.

درآمد ۱.۳۱ میلیارد دلاری بخش جراحی عمومی

بازار جراحی سرطان روده بزرگ به دلیل استفاده رو به رشد ربات‌های جراحی در حال گسترش است. بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، در سال ۲۰۲۰، ۴۳۳۴۰ مورد سرطان رکتوم و ۱۰۴۶۱۰ مورد جدید سرطان روده بزرگ در این کشور تشخیص داده شد. پیش‌بینی می‌شود استفاده از ربات‌های جراح همزمان با افزایش میزان ابتلا به سرطان روده بزرگ افزایش یابد.

پیش‌بینی بازار بزرگ ربات‌های جراح با نوآوری‌های جدید

 

شیوع فزاینده بیماری‌های تحلیل برنده استخوان

عوامل کلیدی که انتظار می رود به گسترش این بازار منجر شود، عبارتند از افزایش پوکی استخوان و آرتریت که افزایش عمل های جراحی تعویض مفصل ران و زانو را به دنبال خواهند داشت. این عوامل همچنین باعث افزایش شیوع بیماری های تحلیل برنده استخوان می شوند.

بر اساس گزارش سازمان تحقیقات و کیفیت مراقبت های بهداشتی آمریکا، سالانه بیش از ۴۵۰ هزار عمل تعویض مفصل ران در این کشور انجام می شود. علاوه بر این، داده های موسسه بهداشت و رفاه استرالیا (AIHW) نشان می دهد از سال ۲۰۰۵- ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۷-۲۰۱۸، میزان تعویض مفصل زانو برای آرتروز تقریباً ۳۸ درصد افزایش یافته است.

برای بسیاری از مراکز مراقبت های بهداشتی، هزینه های اولیه تهیه و یکپارچه سازی سامانه های رباتیک شامل زیرساخت ها و آموزش، یک مانع مالی است که می تواند از گسترش این بازار جلوگیری کند. چارچوب‌های نظارتی پیچیده، نگرانی‌های ایمنی بیمار و نیاز به اعتبارسنجی بالینی کامل درمان‌های رباتیک، روند پذیرش را کُند می کند. علاوه بر این، از آنجا که رباتیک جراحی بسیار پیچیده است، پزشکان باید آموزش تخصصی داشته باشند که می تواند به کمبود نیروی واجد شرایط بینجامد. همه این موارد در مقابل رشد انفجاری بازار جراحی رباتیک پزشکی عمل می کند.

ترکیبی از دوربین‌ها، تصویربرداری سه‌بعدی با کیفیت بالا، فناوری یارانه، حسگرها، سامانه های فناوری ناوبری از راه دور، کاتترهای کنترل‌شده رباتیک و سایر لوازم جانبی مورد استفاده برای جراحی‌های پزشکی، نمونه‌هایی از پیشرفت‌های فناورانه در حوزه ابزارهای پزشکی خودکار است که محرک بازار در این سالهای پیش بینی شده هستند. این پیشرفت ها همچنین استفاده از ابزارهای خودکار را افزایش می دهد.

یکی از عناصر اصلی کمک کننده به گسترش بازار، افزایش مجوزهای نظارتی برای ربات های جراح است. بطور مثال سامانه جراحی رباتیک یون، در سال ۲۰۱۹ از اداره دارو و غذای آمریکا مجوز دریافت کرد. افزایش تعداد سامانه های رباتیک مورد استفاده برای مداخلات جراحی، افزایش پذیرش جراحی‌ با کمک ربات مانند هیسترکتومی و سرمایه گذاری و تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری مداوم تولیدکنندگان در سامانه های رباتیک خودکار به گسترش این بازار کمک کرده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا