اقتصاد

هدفگذاری یک میلیون تنی حمل بار ریلی بین تهران و آنکارا

مدیرعامل راه آهن از هدفگذاری یک میلیون تنی حمل بار ریلی میان تهران و آنکارا برای سال آینده خبر داد.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

«سید میعاد صالحی» درباره نشست مشترک با «حسن پزوک» رئیس راه‌آهن ترکیه و همچنین «افق یالچین» رئیس شرکت حمل و نقلی راه‌آهن ترکیه، از هدفگذاری یک میلیون تنی حمل بار ریلی میان تهران و آنکارا برای سال جدید خبر داد.

توافق برای تبادل روزانه ۲۰۰ واگن از مرز رازی

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در دیداری که با رئیس راه آهن ترکیه و همچنین رئیس شرکت حمل و نقلی راه‌آهن ترکیه داشتیم، تفاهم‌های خوبی انجام شد؛ از جمله برای تبادل ۲۰۰ واگن در شبانه‌روز از مرز رازی توافق شد تا با این هدفگذاری بتوانیم تبادل یک میلیون تن بار ریلی را در سال جدید بین دو کشور محقق کنیم.

وی ادامه‌داد: در این راستا مقرر شد راه‌آهن ترکیه به‌سرعت نسبت به بازسازی زیرساخت شبکه ریلی خود و رفع آسیب‌های ناشی از زلزله و همچنین مشکلات پیش آمده به دلیل کاهش سطح آب دریاچه «وان» اقدام کند.

صالحی ابراز امیدواری کرد با بازسازی، اصلاح و ارتقای اسکله و همچنین کشتی‌های مربوط به حمل واگن (فری بووت) در دریاچه وان، طی یک ماه آینده ظرفیت عبور واگن از دریاچه وان به حداکثر خود برسد.

مدیرعامل راه‌آهن با بیان اینکه توافقات انجام شده گام بلندی برای افزایش ترانزیت بار از مسیر ترکیه به سمت اروپا است، افزود: از آنجایی که ترکیه به نوعی دروازه آسیا به سمت اروپا محسوب می‌شود، بر مبنای تفاهم‌های قبلی که با کشورهای ترکمنستان، قزاقستان و چین داشتیم می‌توانیم بارهای از مبدا این کشورها را از مسیر چین- قزاقستان -ترکمنستان- ایران- ترکیه به سمت اروپا حمل کنیم و این موضوع نقطه عطفی برای افزایش بارهای بین المللی است.

مذاکره برای ساخت خط جدید مرند- چشمه ثریا- ایگدیر- کارس

وی خاطرنشان‌کرد: ساخت خط جدید مرند- چشمه ثریا- ایگدیر- کارس از دیگر موضوعات مذاکره شده در این دیدار بود که می‌تواند به جهش تبادلات ریلی دو کشور بیانجامد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا