فرهنگ

جایزه‌ بلوط به دنبال شناسایی جوانان مستعد در حوزه ادبیات کُردی است

مسوول برگزاری جایزه‌ دوسالانه‌ بلوط از برگزاری سومین دوره جایزه‌ دوسالانه‌ بلوط (به‌ڕۊ) در اسفند ماه امسال در کرمانشاه خبر داد و گفت: این رویداد فرهنگی با هدف شناسایی جوانان مستعد درحوزه ادبیات کُردی برگزار می‌شود.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

«جلیل آهنگرنژاد» در تشریح برنامه‌های دوره‌ تازه‌ این جایزه افزود: برای ارج نهادن به تلاش‌های جوانان مستعد در عرصه‌ ادبیات و فرهنگ کُردی در اسفندماه سال جاری سومین دوره‌ جایزه‌ دوسالانه‌ بلوط (به‌ڕۊ) به‌ اهتمام هفته‌نامه‌ی صدای آزادی و سایت فرهنگی بلوط برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: در سال‌های پیش و در هر دوره‌ای ۲ جوان مستعد و توانمند در عرصه‌های شعر و داستان به جامعه‌ ادبی کُردی در کرماشان و ایلام معرفی شدند و امسال نیز ضمن ادامه‌ چنین روندی، در نظر داریم که «کتاب سال ادبیات کُردی خوارین» را هم به چنین مجموعه‌ای بیفزاییم.

وی با اشاره به خلاء بازخوردهای اتفاقات خوب فرهنگی بویژه در عرصه‌ فرهنگ و هنر کُردی ادامه داد: در چنین فضایی برپایی چنین جایزه‌هایی می‌تواند به پویایی و ایجاد انگیزه برای جوانان با آتیه‌ اهل فرهنگ منجر شود که در نهایت خروجی آن اعتلای ادبیات در این جغرافیای گویشی از زبان کُردی است.

آهنگرنژاد همچنین درباره‌ شناسایی چنین استعدادهای جوانی افزود: دبیرخانه‌ جایزه‌ بلوط هر ساله با رصد آثار منتشر شده در فضاهای رسانه‌ای و مجازی و گردآوری نظر صاحبنظران در چنین عرصه‌ای، ضمن شناخت نسبی از فعالان ادبی کُردی، لیستی را تهیه و در اختیار داوران قرار می‌دهد و هیات داوران در ۲ مرحله‌ مقدماتی و نهایی چهره‌های شایسته را به جامعه‌ ادبی معرفی می کنند و در مراسمی از آنها تجلیل می‌شود.

گفتنی است که این جایزه در سال ۱۳۹۶ پایه‌گذاری شد و در دوره‌های پیشین، مازیار نظربیگی، محمدجواد مهری(ماجو)، محمد مرادی نصاری و محمدجواد جلیلیان برگزیدگان این دوسالانه‌ ادبی بوده‌اند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا