فرهنگ

پلنگی با سه توله اش در منطقه حفاظت شده مشهد مشاهده شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت:اهالی روستایی از توابع شهرستان مشهد واقع در حاشیه منطقه حفاظت شده اُرس سیستان یک قلاده پلنگ مادر به همراه سه توله اش را مشاهده و از آنها تصویر برداری کردند.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

مشاهده این گربه سان ارزشمند به همراه توله هایش، به عنوان “گونه پرچم، چتر یا شاخص”، بیانگر مطلوبیت کیفیت و کمیت شرایط زیستگاهی آنها و گویای وضعیت دیگر گونه های جانوری و وجود آرامش در منطقه است.

گونه چتر یا سایبان Umbrella Species به جانداری گفته می‌شود که حضورش در یک محیط برای سایر گونه‌ها جنبه حمایتی دارد. به عبارت دیگر این گونه‌ با دارا بودن گستره خانگی وسیع و نیازهای زیستگاهی گسترده با سایر گونه ها همپوشانی زیستگاهی داشته است و اگر در حفاظت از آنها گام برداریم، سایر گونه‌ها به طور غیر مستقیم حفظ می‌شوند. پلنگ و یوزپلنگ آسیایی به عنوان ۲ گونه چتر شناخته می‌شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: محیط بانان و کارشناسان این حوزه با تجهیزات کامل زنده گیری پس از اعلام مردم در محل حضور یافتند و مشخص شد توله ها به همراه مادر در حال فراگیری روش بقا در طبیعت هستند که توسط محیط بانان به منطقه امن و حفاظت شده ارس سیستان هدایت شدند.

اله پور افزود:کارشناسان حفاظت محیط زیست آموزش های لازم برای مواجهه و مقابله با این گونه ارزشمند را به جوامع محلی داده اند و برای اطمینان خاطر از وضعیت حفاظت گونه در برابر تمام خطرات انسان ساز، محیط بانان و کارشناسان حوزه حیات وحش تا چند روز به صورت مستمر در محل مشاهده حضور خواهند داشت.

پلنگی با سه توله اش در منطقه حفاظت شده مشهد مشاهده شد

وی ادامه داد: امسال با تفاهمنامه منعقد شده بین صندوق ملی محیط‌زیست و صندوق خسارت کشاورزی هرگونه خسارت احتمالی پلنگ به خسارت دیدگان از جمله دام ساکنان منطقه، قابل جبران خواهد بود.

پلنگ ایرانی هم اکنون در لیست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (red list) طبقه‌بندی شده و در کنار اردک سرسفید جزء گونه‌های در معرض خطر یا (ENDANGERED) به شمار می‌رود.

منطقه حفاظت‌ شده ارس سیستان، در استان خراسان رضوی در شمال غرب مشهد واقع شده‌ است.

این منطقه در رشته‌کوه هزار مسجد در راستای رشته‌کوه البرز قرار دارد. ارتفاع بلندترین کوه این منطقه به‌نام هزار مسجد سه هزار و ۱۰۰ متر است وسعت این منطقه ۹۲ هزار هکتار بوده‌است ولی به علت قطع بی‌رویه درختان این جنگل، اکنون به چهار هزار هکتار رسیده‌ است.

نزدیک‌ترین روستا به این جنگل، روستای “لایین” از توابع شهر کلات است البته منطقه ارس سیستان به صورت مشترک در چند شهرستان از جمله کلات، مشهد و چناران واقع است.

منطقه حفاظت شده ارس سیستان، پوشیده از درختان جنگلی ارس است. گونه‌های جانوری آن عبارتند از پلنگ ایرانی، کَل و بز وحشی، قوچ و میش اوریال، گراز، گرگ و پرندگانی چون کبک دری، کبک معمولی، تیهو، انواع سهره و انواع پرندگان شکاری که حفاظت از آنها به عهده اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کلات نادری است.

ارس سیستان از سال ۱۳۷۶ منطقه شکار ممنوع اعلام شد و در سال ۱۳۷۸ به منطقه حفاظت‌ شده ارتقاء یافت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا