فرهنگ

حوزه وقف مشارکتی در آستان قدس رضوی راه‌اندازی شده است

مدیر توسعه وقف و مشارکتهای اجتماعی بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی گفت: به پاسداشت نیات پاک و خالص متقاضیان بسیاری که با مبالغ خرد می‌خواستند نامشان در زمره واقفان رضوی ثبت و درج شود، حوزه وقف مشارکتی، با شعار "همه می توانیم یک واقف باشیم" شروع به کار کرده است.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

حجت الاسلام عبدالرضا اصغری  با بیان این که فرایند وقف تسهیل شده است افزود: سامانه برخط وقف رضوی vaghf.razavi.ir پذیرای وقف هموطنان در بخش های مختلف است.

وی ادامه داد: گستره نقش آفرینی وقف در حوزه خدمات اجتماعی بسیار وسیع است و محرومیت زدایی، اشتغال زایی، توانمندسازی، ارائه خدمات و تسهیلات به زائران و مجاوران، توسعه مشارکت های اجتماعی با محور قراردادن تشکل های مردم نهاد برخی از عرصه‌های این حوزه است.

مدیر توسعه وقف و مشارکت های اجتماعی بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی گفت: بدیهی است، هیچ یک از طرحهای آستان قدس رضوی متوقف بر مشارکت نخواهد بود و این امر بستری است تا عاشقان به ساحت مقدس حضرت رضا (ع) بتوانند با هر بضاعت و توانی در این طرح ها مشارکت کرده و در آن سهیم باشند.

اصغری افزود: وقف سلامت از دیگر حوزه های وقف است و هم اینک مکانهای مختلفی از جمله بیمارستان رضوی، دارالشفای امام رضا(ع)، بیمارستان امام رضا(ع) در تربت جام، چناران و مشهد، بیمارستان منتصریه و دیگر موارد بر محور وقف سلامت در حال فعالیت و گسترش است.

حوزه وقف مشارکتی در آستان قدس رضوی راه‌اندازی شده است

وی اضافه کرد: وقف فرهنگی نیز از دیگر عرصه های وقف است فعالیت های گسترده آستان قدس رضوی در حوزه بانوان، جوانان همچنین فعالیت در حوزه تعلیم و تربیت از طریق بنیاد فرهنگی رضوی و مدارس امام رضا(ع) و همچنین دانشگاه های رضوی و دانشگاه امام رضا(ع) تنها بخشی از ثمرات وقف در حوزه فرهنگی آستان قدس رضوی است.

مدیر توسعه وقف و مشارکت های اجتماعی بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی گفت: در عرصه عمرانی نیز در بخش های مختلف شاهد ثمرات این سنت حسنه هستیم. توسعه حرم مطهر رضوی و همچنین ایجاد تسهیلات استراحتگاه های بین راهی میقات الرضا، زائرسرا، زائرشهر رضوی، کتابخانه ها برای زائران و مجاوران از جمله خدمات این آستان در این عرصه است و هم اکنون نیز ساخت رواق زیر سطحی شیخ بهایی از طریق وقف مشارکتی در حال انجام است.

اصغری افزود: وقف چشمه ای همیشه جاری است و همه می توانند واقف رضوی باشند. در نهضت وقف رضوی همه ما باید سهیم، مبلغ و مروج باشیم از این رو در وقف سنتی متوقف نشده ایم و شیوه های نوین وقف را مد نظر داریم و هم اینک پژوهش در خصوص وقف بیمه عمر، وقف تسهیلات بانکی، وقف رمز ارزها و ارز دیجتال(توکن‌ها) آغاز شده است و برآنیم تا با ارائه مشاوره به واقفان خیراندیش، وقف نامه های پویا بتواند نیات واقفان را مانا و ماندگار به دست آیندگان برساند.

وی ادامه داد: کلیدواژه های “وقف” و “نذر” در آستان قدس رضوی به قدمت عشق و ارادتی است که در دل مردم این آب وخاک به اهل بیت پیامبر (ص)ریشه دوانده است و آستان قدس رضوی عزم خود را در اجرای نیت واقفان و حفظ و حراست از موقوفه هایی مصروف می دارد که با نیاتی برخاسته از خیرخواهی و نهایت ارادت تقدیم ساحت امام رضا(ع) شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا