فرهنگ

جمعیت پستانداران علفخوار پارک ملی “تندوره” ۱۵ درصد افزایش یافته است

مدیر کل حفاظت از محیط زیست خراسان رضوی گفت: برآورد جمعیت (سرشماری) پستانداران علفخوار در پارک ملی تندوره امسال نسبت به پارسال ۱۵ درصد افزایش را نشان می دهد.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

مهدی اله پور :برآورد جمعیت پستانداران علفخوار در پارک ملی تندوره شهرستان درگز که جزء غنی ترین پارک های ملی کشور است با مشارکت معاونان، محیط بانان و کارشناسان حفاظت محیط زیست استان و همراهی جوامع محلی و همیاران و دوستداران محیط زیست، به روش مشاهده مستقیم و در ۲۳ مسیر انجام شد.

وی ادامه داد: در این برآورد جمعیت چهار قلاده پلنگ نیز در این پارک ملی، مشاهده و به ثبت رسید که این امر حاصل تلاش های شبانه روزی محیط بانان سختکوش پارک ملی و منطقه حفاظت شده تندوره است.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست خراسان رضوی گفت: برنامه برآورد جمعیت حیات‌وحش با هدف برآورد جمعیت پستانداران و بهبود مدیریت زیستی مناطق اجرا و گونه‌های ارزشمند قوچ و میش و “کَل” برآورد جمعیت شد.

جمعیت پستانداران علفخوار پارک ملی "تندوره" ۱۵ درصد افزایش یافته است

اله پور افزود: برآورد جمعیت و بررسی روند تغییرات جمعیتی گونه ها، اطلاع از نحوه پراکنش گونه های مختلف در سطح مناطق، بررسی روابط متقابل گونه ها و وضعیت زیستگاه ها و بررسی وضعیت سلامت گونه ها از مهمترین اهداف انجام برآورد جمعیت حیات وحش در مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست است.

وی ادامه داد: در حاشیه برگزاری این عملیات برآورد جمعیت و با توجه به تنوع خزندگان پارک ملی تندوره، دوره آموزش تئوری پیشگیری از مار گزیدگی و اصول اولیه درمان و کمک های اولیه برای محیط بانان و کارشناسان حاضر در برآورد جمعیت برگزار شد و محیط بانان با نحوه پیشگیری از گزش مارهای سمی و اصول کمک های اولیه در مواجهه با مارگزیدگی آشنا شدند.

پارک ملی تندوره شهرستان درگز در فاصله ۲۷۰ کیلومتری شمال غرب مشهد قرار دارد.

۲۰ درصد مساحت ۱۱۷ هزار و ۷۶۹ کیلومتر مربعی خراسان رضوی زیر پوشش اداره کل حفاظت محیط زیست است و این اداره به ازای هر ۲۵ هزار هکتار یک محیط‌بان دارد و مساحت زیستگاه‌های این استان نیز ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار است.

خراسان رضوی دارای ۴۱ منطقه چهارگانه و شکار ممنوع شامل ۲۸ اثر ملی طبیعی، پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده و ۱۳ منطقه شکار ممنوع است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا