فرهنگ

کتابخانه‌های سیار در افزایش جامعه کتابخوان تاثیرگذار است

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: شکل گیری کتابخانه های سیار توانسته است بسیاری از نواقص موجود برای دسترسی راحت تر مخاطبان به کتاب به دلیل عدم دسترسی به کتابخانه های ثابت را برطرف کند.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

حجت‌الاسلام والمسلمین علی اکبر سبزیان روز دوشنبه و در نشست خبری معرفی برنامه‌های سی و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۳ تا ۳۰ آبان‌ماه ۱۴۰۲ با شعار ” آینده خواندنی است ” افزود: خراسان رضوی امروز با داشتن ۱۱ کتابخانه سیار در سطح استان و پنج کتابخانه سیار در شهر مشهد، توانسته رتبه نخست در پیگیری و راه‌اندازی این گونه کتابخانه‌ها را در کشور از آن خود کند.

وی ادامه داد: ایجاد کتابخانه ثابت هزینه‌های بسیاری دارد و با توجه به این که موضوع اقتصاد و فرهنگ یکی از اولویت‌های کشورمان محسوب می‌شود باید برای رفع خلأهای موجود، کتابخانه‌های سیار ایجاد کرد تا ضمن عضوگیری، امانت کتاب و برگزاری نشست‌های تخصصی بتواند بسیاری از جوانان و نوجوانان مناطق محروم که دسترسی به کتابخانه ثابت را ندارند عضو کتابخانه کند و باعث ایجاد شور و هیجان دانایی در میان آنان شود.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت:سال گذشته حدود ۱۹۰ هزار جلد کتاب از سوی مردم به کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی اهدا شد و این در حالی است که بسیاری از منابع اهدایی از سوی مردم و افراد خیراندیش، تازه‌های انتشار یافته است و به عبارتی تمام کتاب‌های اهدا شده، مستعمل به حساب نمی‌آیند.

سبزیان افزود: از سوی دیگر از سازمان‌ها و نهادهای مختلف نیز خواسته شده است در صورت امکان، کتاب‌های مازاد خود را برای تجهیز کتابخانه‌های عمومی در اختیار این نهاد قرار دهند و اداره کل پست خراسان رضوی، با اهدای بیش از پنج هزار جلد کتاب در این مسیر پیشقدم بود.

ایجاد کسب و کار در کتابخانه

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: بر اساس رویکرد جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی، قرار است تا در کنار ارایه خدمات مخزن و سالن مطالعه، کارگاه‌های آموزشی و تسهیلگری در ایجاد، آموزش و مهارت افزایی برای ایجاد کسب و کارهای کوچک، تشکیل تا گامی در مسیر ایجاد شغل و کاهش تورم در سطح جامعه برداشته شود و بر این اساس ایجاد فضای کار اشتراکی برای ۱۰۰ کسب و کار کوچک با قرار دادن خط تلفن و میز کار در دست اقدام است.

سبزیان با اشاره به برنامه های سی و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در خراسان رضوی افزود: هزار و ۴۰۲ برنامه در کتابخانه‌های عمومی استان برنامه ریزی شده است که می‌توان به افتتاح پنج کتابخانه نهادی و مشارکتی، مسابقات کتابخوانی، رونمایی کتاب، کارگاه‌های آموزشی و عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی اشاره کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا