فرهنگ

مشهد بین ۱۵ تا۲۰ هزار تماشاگر تئاتر دارد

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: تئاتر در این استان در مقایسه با گذشته از مخاطب بیشتری برخوردار شده به طوری که در همین مشهد ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر از جمعیت شهر تئاتر تماشا می کنند که این عدد نسبت به شهرهای دیگر کشور مطلوب اما نسبت به جمعیت مشهد کم است.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

محمد حسین زاده روز شنبه در نشست با خبرنگاران در خصوص جشنواره تئاتر استان خراسان رضوی افزود: این استان به ویژه مشهد از معدود شهرهایی در کشور است که چراغ تئاتر آن در کل سال حتی در ایام مناسبتهای مذهبی روشن است.

وی اضافه کرد: علاوه بر روزهای عادی که گروه های نمایشی مختلف در مشهد اجرا دارند در ایام محرم و صفر یا دهه فاطمیه که تئاترها و سینماها تعطیل است، گروه های مربوط به هنرهای آیینی و تعزیه در این شهر و برخی شهرهای استان فعالیت چشمگیری دارند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به محدودیتهای اعتباری و بودجه ای در حوزه تئاتر گفت: هنرهای نمایشی بسیار پرهزینه است با وجود این گروه های تئاتر در خراسان رضوی به ویژه مشهد به چرخه اقتصادی مطلوب دست یافته اند و می توانند هزینه های خود را از محل فروش بلیت تامین کنند اما به یقین اقتصاد هنر تئاتر تنها در شهرهای کمی از کشور به وضعیت مطلوب رسیده است.

حسین زاده افزود:پرداختن نویسندگان تئاتر به موضوعات عام که با فرهنگ مردم و زیست بومی که در آن زندگی می کنند ارتباط داشته باشد در جذب مخاطب تئاتر بسیار موثر است مثلا یک تئاتر میدانی که چندی قبل با موضوع تاریخچه نیشابور در این شهر برگزار شد، شبی چهار تا پنج هزار تماشاگر داشت همچنین تعداد تماشاگران تئاتری که درباره شهید شوشتری در مشهد ساخته شد نیز به ۲ هزار نفر رسید.

وی با بیان این که زنجیره تولید آثار هنری و ارتباط بین معضلات اجتماعی با هنرمندان دچار نقص است ادامه داد: گاه آثار هنری در موضوعات و معضلات اجتماعی به ویژه در عرصه سینما یا تئاتر به نحوی ساخته می شود که نه تنها به ایجاد حساسیت برای جامعه یا هشدار به والدین و خانواده ها کمک نمی کند بلکه گاه به تشدید بیشتر آن معضل منجر می شود.

مشهد ۲۰ هزار تماشاگر تئاتر دارد

دستگاه های اقتصادی مسایل خود در جامعه را از طریق هنر حل کنند

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: وزارتخانه وظیفه سیاستگزاری و برگزاری ترویجی جشنواره ها را برعهده دارد و از بودجه و اعتبارات محدودی در تئاتر برخوردار است و اگر همراهی مجموعه دستگاه های اجرایی، مدیریت شهری و بخش خصوصی نباشد نمی توان جشنواره های تئاتر را در این وسعت برگزار کرد و هنرمندان هم نمی توانند به صورت مداوم فعالیتهای خود را انجام دهند.

حسین زاده افزود: هنوز حمایتهای دستگاه های اجرایی از هنر تئاتر با حد مطلوب فاصله زیادی دارد و این اداره کل در راستای حمایت از هنرمندان شهرستانها از فرمانداریها، دستگاه های اجرایی بویژه شرکتهای خدماتی که دغدغه فرهنگ سازی در مدیریت مصرف انرژی را دارند خواسته است که از هنر تئاتر و فیلم در این زمینه بهره گیرند و از هنرمندان حمایت کنند.

وی در خصوص تعیین رییس جدید برای انجمن هنرهای نمایشی استان اظهار کرد: بعد از اتمام سی و سومین جشنواره تئاتر استان، انتخابات برای تعیین رییس انجمن برگزار می شود و موضوع مربوط به مکان استقرار انجمن نیز حل خواهد شد.

حسین زاده با اشاره به نمایش ۲۳ اثر در مرحله نهایی سی و سومین جشنواره تئاتر خراسان رضوی گفت: برگزاری نشستهای نقد و بررسی به صورت روزانه با حضور روانشناسان و جامعه شناسان و استادان حوزه تئاتر از اتفاقات خوب این جشنواره است.

سی و سومین جشنواره تئاتر خراسان رضوی از ۲۰ تا ۲۳ آبان ماه در مشهد در حال برگزاری است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا