اقتصاد

میزان برداشت زعفران خراسان رضوی کاهش یافته است

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: برای سومین سال پیاپی میزان برداشت محصول زعفران امسال به دلیل تنش‌های دمایی و بارشی روند کاهشی به خود گرفته است.

به گزارش خبر 8 به نقل از خبرگزاری ایرنا

غلامحسین ساربان : در سال‌های عادی میزان برداشت زعفران در استان ۳۰۰ تا ۳۲۰ تن بوده است اما امسال برای سومین سال متوالی تحت تاثیر خشکسالی‌ها و نیز سرمای بی سابقه دی ماه پارسال پیش‌بینی می شود ۲۰۰ تن و حتی کمتر برداشت شود.

وی ادامه داد: تغییرات و رخدادهای اقلیمی و کاهش عملکرد، هزینه تولید برای کشاورز را افزایش می‌دهد و هزینه‌ها به شدت بالا می رود و این امر برای کشاورزان مشکل ساز است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: به علت اتفاقات رخ داده اقلیمی و کاهش عملکرد، هزینه کشاورزان امسال به شدت بالا رفته در حالی که عملکرد به شدت پایین آمده است و همین امر موجب فشار اقتصادی بر کشاورز می شود و البته رغبتی برای ادامه کشت در سال آینده را برایش باقی نمی گذارد.

ساربان افزود:هم اکنون ۷۶ درصد سطح زیر کشت زعفران کشور در خراسان رضوی قراردارد و امسال ۹۲ هزار هکتار اراضی خراسان رضوی زیر کشت این محصول است.

وی اضافه کرد: برداشت محصول زعفران از نیمی از سطح زیر کشت در خراسان رضوی پایان یافته است و امید است وضعیت آب و هوایی به گونه ای شود که روند برداشت راحت تر انجام شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا