اقتصاد

پیشرفت ۷۰ درصدی طرح ضربتی تقویت خط انتقال گاز تربت جام

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی گفت: طرح ضربتی خط انتقال تقویتی گاز ۱۶ اینچ صالح‌آباد به تربت جام توسط قرارگاه خاتم الانبیا(ص) با سرعت مناسب در حال اجراست.

به گزارش خبر 8 به نقل از شانا

حسن افتخاری امروز (یکشنبه، ۱۴ آبان‌ماه) در حاشیه بازدید از پروژه خط انتقال تقویتی گاز ۱۶ اینچ صالح‌آباد به تربت جام که همراه استاندار خراسان رضوی انجام شد، اظهار کرد: خط انتقال گاز به طول ۷۳ کیلومتر و به قطر ۱۶ اینچ با اعتباری ۶ هزار میلیارد ریال حدفاصل صالح‌آباد به تربت جام از اواخر سال ۱۴۰۱ و اوایل امسال با هدف افزایش پایداری خطوط انتقال گاز این شهرستان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه اجرای این پروژه به همت قرارگاه خاتم‌الانبیا با سرعت مناسب و طبق برنامه زمان‌بندی در حال اجراست، افزود: هم‌اکنون پیشرفت پروژه ۷۰ درصد است که شامل مسیر پسازی ۷۳ کیلومتر، حفاری ۷۱ کیلومتر، تهیه کل لوله‌های پروژه از شرکت لوله‌سازی اهواز و عایقکاری و حمل آن به تربت جام، جوشکاری ۴۳ کیلومتر خط و اجرای بخش عمده‌ای از چهار ایستگاه پروژه به پایان رسیده و امید است طبق وعده داده‌شده، زمستان امسال شاهد بهره‌برداری از این طرح باشیم.

به گفته مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی، بیش از ۷۰ دستگاه خودرو سنگین عملیاتی در مسیرهای سخت‌گذر یا سنگلاخی صالح‌آباد – تربت جام با حجم حدود ۲ میلیون مترمکعب عملیات خاکی انجام شده، همچنین مطابق قرارداد، طراحی، تأمین کالا و اجرای پروژه به‌صورت کامل به‌عهده قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) است.

طرح ضربتی تقویت خط انتقال گاز تربت جام در اولویت اجرا با پیشرفت ۷۰ درصدی

افتخاری یادآور شد: مطالعات پایه‌ای اجرای خط انتقال گاز ۱۶ اینچ تربت جام از سوی مهندسان مشاور و حوزه خدمات فنی و مهندسی شرکت گاز استان خراسان رضوی در پایان سال ۱۴۰۱ در کمترین زمان ممکن انجام شد و پس از اخذ مجوزهای محیط زیستی و پدافند غیرعامل امکان آغاز عملیات اجرایی در سال جاری فراهم شد.

وی در پایان از تأمین منابع مالی و حمایت‌های کامل وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، همچنین همراهی و حمایت‌های استانداری خراسان رضوی و فرمانداری شهرستان‌های تربت جام و صالح‌آباد در اجرای طرح ضربتی مورد اشاره قدردانی کرد.

براساس این گزارش، قرارگاه خاتم الانبیا(ص) پیش از این نیز تجربه اجرای موفق خط انتقال گاز سرخس درگز را در دهه ۸۰ شمسی داشته است، همچنین همسو با افزایش تاب‌آوری خطوط انتقال گاز شرق کشور افزون بر اجرای خط انتقال گاز صالح‌آباد به تربت جام، اجرای خط انتقال دوراهی دشتک به نهبندان در استان خراسان جنوبی در حال اجراست که بهره‌برداری از این خط نیز کمک شایانی به افزایش پایداری استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی می‌کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا