سیاست

درکنار پیگیری رفع تحریم باید خنثی‌سازی تحریم هم پیگیری شود

قالیباف در جمع فعالان اقتصادی و مسئولان نهادهای ایرانی امارات:

رئیس مجلس شورای اسلامی در جمع فعالان اقتصادی و مسئولان نهادهای ایرانی امارات با بیان اینکه مسیرهایی برای خنثی‌سازی تحریم‌ها وجود دارد، اظهار داشت: متأسفانه بخش دولتی و خصوصی کشور نتوانسته است برای خنثی‌سازی تحریم‌ها خود را با یکدیگر تنظیم کنند تا در نهایت این تنظیم‌گری در خارج از کشور نیز صورت گیرد؛ از این رو باید این هماهنگی‌ها تنگاتنگ، مدبرانه، هوشمندانه، چابک و دقیق انجام شود.

به گزارش ایسنا، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که روز گذشته به منظور سفری دو روزه و با هدف توسعه روابط دوجانبه وارد ابوظبی شده بود، صبح امروز(جمعه، 14 مهر ماه 1402) با جمعی از فعالان اقتصادی و تجار ایرانی مقیم امارات متحده عربی و تنی چند از مسئولان نهادهای فعال ایرانی در این کشور، دیدار و گفت‌وگو کرد.

مشکلات تجار و فعالان اقتصادی ایرانی در امارات را پیگیری می‌کنم

قالیباف در این دیدار با اشاره به چند نکته راهبردی در این جلسه، تأکید کرد: باید به سمتی حرکت کرد که اقدامات عملی صورت گیرد از این رو نباید مباحثی مطرح شود که بعد از گذشت چند سال به هیچ کدام از اهداف تعیین شده دست پیدا نکنیم و حتماً شاهد تغییراتی در روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور به ویژه از طریق فعالان اقتصادی و تجار ایرانی باشیم لذا قطعاً در این زمینه، مسائل و مشکلات موجود را از مسئولان و مقامات ایرانی پیگیری خواهم کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه قوه مقننه موضوعات را با هدف مشخصی پیش می‌برد، عنوان کرد: تحریم یک موضوع سیاسی است که قطعاً باید در حوزه سیاست خارجی دنبال شود و اقداماتی در این زمینه در حال انجام است؛ موضوع دیگر خنثی سازی تحریم‌ها است که بخش دولتی و خصوصی باید در این زمینه به فهم مشترکی رسیده و بپذیریم این معضل وجود داشته از این رو باید با وجود این موضوع به خوبی زندگی کنیم.

بخش دولتی و خصوصی کشور باید برای خنثی سازی تحریم‌ها، تنظیم‌گری داشته باشند

وی در ادامه با بیان اینکه مسیرهایی برای خنثی‌سازی تحریم‌ها وجود دارد، اظهار داشت: متأسفانه بخش دولتی و خصوصی کشور نتوانسته است برای خنثی‌سازی تحریم‌ها خود را با یکدیگر تنظیم کنند تا در نهایت این تنظیم‌گری در خارج از کشور نیز صورت گیرد؛ از این رو باید این هماهنگی‌ها تنگاتنگ، مدبرانه، هوشمندانه، چابک و دقیق انجام شود. کار نشدنی در این حوزه وجود ندارد و صرفاً مشکل عدم هماهنگی و تنظیم‌گری موجود میان بخش خصوصی و دولتی است.

دولت باید در کنار رفع تحریم به دنبال خنثی‌سازی تحریم‌ها باشد

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه دولت باید در کنار رفع تحریم‌ها، اقداماتی را در حوزه خنثی‌سازی تحریم از طریق پوشش سیاسی داشته باشد گفت: متأسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم در موقعیت موجود از فرصت‌های بزرگ به درستی استفاده کنیم و در این زمینه یکی از بخش‌هایی که کمتر به آن توجه شده، حوزه ارتباط با کشورهای همسایه به ویژه با امارات است که در دوره تاریخی خود نشان داده که همواره یکی از پایه‌های تجاری ما در بخش دولتی و غیردولتی بوده است.

وی همچنین با بیان اینکه روابط تجاری ایران و امارات به‌عنوان دومین حوزه برقراری روابط اقتصادی برای کشورمان است، گفت: محدودیت‌های تحریمی در هر صورت وجود دارد از این رو باید به سمت خنثی‌سازی تحریم‌ها از مسیرهای مختلف و مطمئن برویم تا تاجر ایرانی بداند می‌تواند از روش‌های تضمینی، مسائل مالی و بانکی خود را حل و فصل کند و البته ممکن است از طریق همان مسیرهای قبل نباشد و مسیرهای جدیدی برای آن پیش‌بینی شود که قطعاً این موضوع را پیگیری کرده و با فعال‌سازی اتاق بازرگانی و بخش خصوصی و ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌ها و بخش دولتی، مسیر تجارت را تسهیل می‌کنیم و در صورت نیاز برخی قوانین و مقررات را اصلاح خواهیم کرد.

ضرورت همکاری‌ برای توسعه حمل و نقل برای صادرات و واردات

قالیباف در ادامه با بیان اینکه بسیاری از موانع مالی، بانکی، اداری و تحریمی را می‌توانیم نداشته باشیم، یادآور شد: امروز بخش قابل ملاحظه‌ای از اقتصاد دنیا در مسیر جدیدی قرار گرفته که از آن استفاده نکرده‌ایم از این رو باید با ایجاد همکاری در حوزه حمل و نقل صادرات و واردات بتوانیم در سطح وسیع‌تری فعالیت کنیم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با اشاره به اینکه تشکیل هر سازمان، دستگاه و نهادی دارای فلسفه وجودی بوده است، تأکید کرد: هر مجموعه‌ای که برای قرارگیری در مسیر فلسفه وجودی خود تلاش نکند، محکوم به نابودی است چنانچه حضرت امیرالمومنین علی(ع) می‌فرمایند باید فرزند زمانه خویش باشیم لذا اگر فلسفه وجودی کارمان را بدانیم و در مسیر آن حرکت کنیم قطعاً موفق می‌شویم که اگر اینگونه نشود قطعاً ایراد از مدیریت است و شاید لازم باشد فلسفه وجودی آن بازبینی شود.

وی نحوه کار بخش دولتی و خصوصی در داخل و خارج از کشور را دارای اشکالاتی دانست و افزود: گاهی ممکن است حتی یک مسجد هم در مسیر فلسفه وجودی خود حرکت نکرده و صرفا چراغ آن روشن باشد که کارایی نخواهد داشت و در مقابل آن ممکن است برخی اقدامات در یک جلسه قرآنی در منزلی کوچک بیشتر از یک مسجد کارایی داشته باشد. از این رو باید فرزند زمانه خویش باشیم و با وجود شرایطی که به ما تحمیل شده است تلاش کنیم کار را با هوشمندی و درایت پیش ببریم.

شفاف، صریح و روشن با مقامات اماراتی گفت‌وگو کردیم/ موضوعات مشترک عملیاتی دنبال می‌شود

قالیباف با بیان اینکه این قول را به شما می‌دهم که در جریان توافقات این سفر و با روحیه جدید و پای کار بودن شما در میدان، شاهد تحولاتی در روابط کشورمان با امارات باشیم، عنوان کرد: در جلساتی که با مقامات اماراتی داشتم خیلی شفاف، صریح و روشن صحبت کرده و موضوعات را به صورت عملیاتی دنبال کردیم از این رو این اطمینان را داریم که تحولاتی رقم می‌خورد که آثار آن را به زودی خواهیم دید.

به زودی شاهد آثار توافقات این سفر در روابط ایران و امارات خواهیم بود

وی در ادامه خطاب به تجار ایرانی حاضر در جلسه با تأکید بر اینکه باید توجه داشته باشید که پای کار بودن شما به عنوان بخش خصوصی در کنار بخش دولتی بسیار مهم است، اظهار کرد: این امیدواری وجود دارد که آثار توافقات این سفر با توجه به ظرفیت‌های موجود به زودی در روابط اقتصادی، سیاسی و اداری ایران و امارات دیده شود و تغییرات عمده‌ای را به وجود بیاورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به ظرفیت‌هایی که به واسطه عضویت ایران در بریکس ایجاد شده، خاطرنشان کرد: با توجه به اجلاسی که اخیراً در افریقای جنوبی در آن حضور داشتم، فرصت‌های بزرگی پیش روی ما و امارات قرار گرفته که با توجه به اشتراکات زیاد و موقعیت جغرافیایی دو کشور می‌توانیم با نگاهی وسیع، بستری را برای فعالیت در حوزه‌های مختلف ایجاد کرده و شاهد تحولات گسترده باشیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا