اقتصاد

چرا بین تولید و تخصیص برخی خودروهای سایپا فاصله زیادی افتاد ‌

طبق اعلام سایپا به دلیل اینکه برخی خودروهای ثبت‌نامی توسط مشتری در سامانه یکپارچه با خودرو تولیدی که به‌واسطه برخی الزامات استانداردی متفاوت شده بود، نیازمند هماهنگی با مشتری جهت واریز وجه بود، فاصله زمانی بین تولید و تخصیص خودرو زمان‌بر شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس‌کاربران خبرگزاری با ثبت پویشی در سامانه فارس من‌ با عنوان  «علت عدم تحویل خودروهای ثبت‌نامی سایپا پیگیری شود» خواستار پیگیری در این‌باره شدند.

در این راستا در گام اول خبرگزاری فارس طبق رویه معمول‌ِ پویش‌های فارسِ من، گزارشی اولیه از پویش ثبت شده را با تیتر ‌«بدعهدی سایپا بابت تحویل خودرو موعد مقرر» منتشر‌ و در آن به موضوع گلایه‌های مشتریان سایپا را درباره تاخیر در عدم تحویل خودروهای ثبت‌نامی اشاره کرد؛ همچنین مقرر شد در این باره‌ موضوع از سایپا پیگیری شود.

در این راستا، امروز اداره اطلاع‌رسانی و فضای مجازی گروه خودروسازی سایپا توضیحاتی را درباره دلایل تاخیر در تحویل خودروها به فارس ارائه کرد.

در توضیحات سایپا آمده است: گروه خودروسازی سایپا در راستای تحقق شعار سال و همگام با سیاست‌های کلان وزارت صمت، برنامه افزایش تولید محصولات را در سال جاری در دستور کار قرار داده است به گونه‌ای که مقایسه تولید گروه سایپا، در پایان مرداد ماه سال 1401 (170 هزار و 199 دستگاه) با تولید در مدت مشابه آن در سال جاری (201 هزار و 393 دستگاه) بیانگر رشد تولید حدود 18 درصدی است؛ رشد حاصل شده در تولید برخی محصولات از جمله خودروی شاهین به عنوان یکی از خودروهای پرتقاضای مشتریان، حدود 82 درصد بوده است همچنین تولید و فاکتور خودرو در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

طبق اعلام سایپا تولید خودرو تا شماره‌گذاری آن و تحویل به مشتری، مستلزم طی مدت زمان خاصی است و با توجه به اینکه در گروه سایپا در سال جاری برنامه رشد تولید همراه با تجهیزات محصولات به استانداردهای 85 گانه بوده است، صحه‌گذاری این استانداردها، مستلزمِ طی فرآیند اخذ مجوز از نهادهای ذیربط است که زمان‌بر است.

در ادامه توضیحات سایپا آمده است: با توجه به اینکه عمده تعهدات ایجاد شده برای سال جاری در پی اجرای سیاست‌های وزارت صمت از محل سامانه جامع تخصیص خودرو (طی دو مرحله اسفند ماه سال 1401 و اردیبهشت ماه 1402) و بعضا خودرو ثبت‌نامی توسط مشتری در سامانه با خودرو تولیدی که به‌واسطه برخی الزامات استانداردی متفاوت بوده و نیازمند اعلام فراخوان و پیشنهاد و هماهنگی با مشتری جهت واریز وجه است این موضوع که مربوط به مقطع زمانی مرداد ماه بوده زمان بر شده و منجر به ایجاد فاصله زمانی بین تولید خودرو و تخصیص آن، شده است.

در پایان این توضیحات نوشته شده است: گروه خودروسازی سایپا طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در نظر دارد علاوه بر ادامه روند رو به رشد تولید محصولات خود در سال جاری، نسبت به ارتقا محصولات مطابق با الزامات استانداردی و نظارت مشتریان اقدام کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا