تیترسیاسی

در نشست شورای هماهنگی مجلس: قالیباف: فرایند بودجه‌ریزی باید سامانه محور شود

رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از فرایند بودجه‌ریزی کشور ، بر لزوم اصلاح سریع این فرایند تاکید کرد و گفت: فرایند تدوین و تخصیص بودجه باید سامانه محور شود و دخالت افراد در آن به حداقل برسد.

به گزارش خبر هشت به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف روز دوشنبه در نشست شورای هماهنگی مجلس شورای اسلامی با حضور روسای کمیسیون‌ها، با تاکید بر اینکه بررسی و اصلاح احکام مهم لایحه بودجه باید در دستورکار تمامی کمیسیون‌ها قرار بگیرد، گفت: باید با هماهنگی دیوان محاسبات مهمترین احکام بودجه در حوزه‌های مختلف استخراج شوند. این احکام که به ۲۰ مورد نمی‌رسد، باید ظرف هفته جاری احصاء و به کمیسیون‌های تخصصی ارجاع داده شوند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر احکام بودجه و سیاست‌های آن رعایت نشود هرساله با مشکل مواجه می‌شویم، تصریح کرد: باید در مدت کوتاهی احکام مهم بودجه احصا و وظایف کمیسیون‌های تخصصی مشخص شود تا در حوزه نظارت متمرکز عمل کنیم.

قالیباف با اشاره به بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس که بخشی از آن به نحوه تهیه و بررسی لایحه بودجه اشاره دارد،گفت: بودجه باید سامانه محور شود و دخالت افراد به حداقل برسد و مثلا اینطور نباشد که در یک بخش مانند مالیات، به جای سامانه محوری، ممیزمحور باشیم و یک فرد به جای تمامی ساختار اقتصادی کشور تصمیم‌گیری کند.

وی تاکید کرد: با سامانه محورشدن فرایند بودجه‌ریزی هم عملکرد این بخش ارتقا می‌یابد و هم مشکلات اقتصادی و معیشتی ناشی از فرایندهای غلط بودجه ریزی و تحمیل فشار به مردم برطرف شود.

رییس مجلس با بیان اینکه اگر فرآیندها بر الگوریتم‌های مشخص منطبق شوند، روال‌ها به صورت قانونی انجام می‌شود، به فرایند بررسی بودجه در مجلس اشاره کرد و از اینکه کماکان براساس قانون برنامه و بودجه سال ۱۳۵۳ عمل می‌شود ابراز تاسف کرد.

قالیباف خاطرنشان کرد: هماهنگی‌های اولیه در زمینه ارائه بودجه براساس اصلاحات طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس ایجاد شده است و امیدواریم این طرح به‌زودی نهایی شود تا بخشی از مشکلات حوزه بودجه‌ریزی کشور رفع شود.

وی با اشاره به اینکه هفته گذشته در نشستی با حضور مسئولین قوه قضاییه و آقای اژه‌ای مقرر شد تا آیین‌نامه‌ای در حوزه مباحث نظارتی و همکاری‌های میان دو قوه مقننه و قضاییه تهیه شود، افزود: این‌ آیین‌نامه با همکاری بخش‌های نظارت، قوانین و کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس تنظیم شود تا موضوعات نظارتی کمیسیون اصل ۹۰ و ماده ۲۳۴ آئین نامه داخلی بایگانی نشوند و براساس زمانبندی پیگیری شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن