تیترسیاسی

رییسی : امروز در کشور نیازمند تحول هستیم

رییس جمهوری با بیان این که باید هزینه ها را کاهش و درآمدها را افزایش دهیم گفت: اقدامات و مجموعه پیگیری‌ها باید به تحول بیانجامد و ما امروز به یک تحول نیاز داریم.

به گزارش خبر هشت به نقل از ایرنا آیت الله سید ابراهیم رییسی شامگاه جمعه در جلسه شورای اداری استان اردبیل اظهار کرد: بهترین ناظر در استان ها در گام نخست مردم و سپس استاندار است.

وی گفت: وزیر کشور و معاون اجرایی رئیس‌جمهوری باید به صورت کلان و مستمر مصوبات دولت را پیگیری کنند و مردم و دولت را در جریان پیشرفت کارها قرار دهند تا یک ضمانت اجرایی جدی برای اجرای مصوبات به وجود آید.
رئیس جمهوری با بیان این که سفرهای استانی حداقل یک سال کار دولت را جلو می اندازد گفت: چرا یک شهرستان با مشکلی مواجه باشد در حالی که این رنج را می توان در بازدیدهای استانی قطع کرد. وزیران شهرستان های مختلفی را بازدید کرده اند و با مسائل متعددی روبرو شدند و باید این مسائل را بررسی و برای حل آنها، چاره ای اندیشید و نباید در این راه عقب ماندگی داشته باشیم.

رییسی با بیان اینکه نباید اوضاع استان اردبیل اینگونه باشد تاکید کرد: جایگاه استان اردبیل به عنوان استانی که مردمانی وفادار به امام حسین (ع) دارد و ۳۵۰۰ شهید در دوران دفاع مقدس نثار این مرز و بوم کرده اند نباید اینگونه باشد و استان اردبیل ظرفیت های بسیاری دارد.

با این ظرفیت‌ها نباید شرایط اینگونه باشد و باید امور را پیگیری کرد

رییسی با اشاره به مناطق آزاد خطاب به حاضران در شورای اداری استان اردبیل گفت: .در این شش هفت ماه می‌توانست درباره مناطق آزاد گام هایی برداشته شود؛ باید مشکلات مناطق آزاد را حل کرد تا زندگی مردم زودتر به سامان برسد و من آمده ام تا کار کنیم و عقب ماندگی ها را جبران کنیم. البته حل مشکلات از دست شما برمی آید؛ شما مدیران توانمند استان هستید.

وی گفت: گاهی کمبود بودجه و اعتبارات وجود دارد بنابراین باید باید اول اولویت‌ها را در نظر بگیریم و به دنبال درآمدزایی برای دولت باشیم. خلق درآمد برای دولت مهم است و باید هزینه‌ها را کاهش و درآمدها را افزایش دهیم …
رئیس جمهوری توضیح داد: مشکل کسری بودجه و رفع مشکل پروژه‌های نیمه تمام استان باید حل شود؛ باید هزینه ها را کاهش دهیم و درآمدها را افزایش دهیم چراکه مسئله دولت، مسئله اولویت هاست.
رئیسی یادآور شد: ظرفیت ها در کشور باید احیا شود و یقینا آینده بسیار درخشان خواهد بود. باید این اقدامات و مجموعه پیگیری‌ها به تحول بی انجامد. ما امروز به یک تحول اساسی نیاز داریم. تحول سه محور اساسی دارد؛ نخست تحول شناختی است؛ همچنین نگرش‌ها باید تغییر کرده و تحول ایجاد شود.
وی با بیان این که امام راحل نگرش جامعه ما را عوض کرد گفت: وجود مقدس نبی مکرم اسلام (ص) در جامعه تحول ایجاد کرد. نبی مکرم اسلام در قله تحول قرار دارد. در قله تحول امام صادق علیه السلام را داریم و این بزرگان جامعه اسلامی را متحول کردند. بنابراین نگرش‌ها باید با تحول خواهی عوض شود.

وی با بیان اینکه نگرش‌ها باید به تحول خواهی عوض شود گفت: بزرگان اثرگذار اینگونه بودند. شیخ صفی الدین را زندگی اش را دیده اید و می دانید چه کرد.؟ چا انسجامی در ایران ایجاد کرد.
وی افزود: انسجام ایران مرهون اردبیل و کاری است که اینها انجام دادند. گسترش فرهنگ تشیع کاری نبود که به آسانی اتفاق بیفتد. رنجها بردند.
اینها کارهای تحولی است. کار تحولی رنج دارد اما آثار ماندگار دارد نه برای یک سال بلکه برای قرنها، عصرها و نسلها است.
وی گفت: موضوع دوم تحول در نهادهاست. ما یک سازوکار نهادی داریم. نگاه سازمانی باید کاملاً متحول شود. می خواهیم کاری برتر و بالاتر انجام دهیم.

وی با بیان این که  سومین مسئله تحول در فرآیندها است.  باید راه‌ها را کوتاه کنیم گفت:  یکی از موانع جدی تحول در کشور نظام بروکراسی و نظام پیچیده اداری است که بزرگترین مانع برای حرکت های انقلابی و جهادی است و باید این نظام پیچیده اداری را اصلاح کرد.
دسترسی به مجوزها را آسان کرد و کسب و کارها را سهل تر کرد
وی یاداور شد: اگر بخواهیم تحلیل کنیم و جزئیات را ببینیم در می یابیم که نباید برخی کارها این همه معطل شود حتما می تواند به صورت سهل تری انجام شود.
 آیت الله رییسی گفت: دوستان گفتند که باید عدالت اجرا شود که حرف بسیار درستی است. عدالت در تقسیم ظرفیت‌ها و  امکانات در کشورباید اجرا شود.
 بودجه ریزی کشور د بر اساس آمایش سرزمینی انجام شود و ما ببینیم که آیا به صورت متوازن منطقه‌ای رشد کرده یا توازن ندارد. باید یک تقسیم عادلانه باشد ما حتماً باید عدالت اجرایی و اثباتی داشته باشیم وگرنه سخنرانی عادلانه را همه می توانیم صحبت کنیم و بگوییم شاعران بسرایند، نثر نویسان نثر زیبا بنگارند خیلی می شود برای آن سخن گفت ولی قرار است ما عدالت را اجرا کنیم روستایی باید مزه شیرین عدالت را بچشد.

وی ادامه داد:  استفاده درست  از امکانات، در  مسئله انرژی و در  بسیاری از امکانات باید الگوی مصرف اصلاح شود چرا که  بسیار اسراف داریم.
وی گفت:  باید دنبال ساز و کارهایی برویم که از آب موجود بهترین استفاده را بکنیم. همه باید همت کنند. دولت، مردم و کشاورزان، مجموعه‌های کشت و صنعت همت کنند تا این کار اتفاق بیفتد و ما بهترین استفاده را داشته باشیم.
وی گفت:  کارخانه‌های صنعتی مصرف برق دارند ما باید آن را از مصرف خانگی جدا کنیم. کارخانه های بزرگ باید با بودجه و اعتبارات خود نیروگاه بزنند.
 خصوصی‌سازی های ما باید در جهت افزایش تولید رونق و افزایش اشتغال و رفع مشکلات باشد. ما خصوصی سازی را در کشور نیاز داریم این جزو برنامه های چهارم، پنجم و ششم بوده است.
وی افزود:  دولت باید بتواند به بخش خصوصی میدان بدهد متصدی نباشد. کار دولت کار هدایت، حمایت و نظارت است اما کار باید طوری انجام شود که حتماً خصوصی باشد با این شرط که صورت بگیرد.

موضوع  راه‌آهن میانه اردبیل پیگیری می‌شود 

وی ادامه داد: مناطق آزاد هم پیگیری خواهد شد تا به نتیجه برسد چرا که از مسائل بسیار مهم مسئله اشتغال استان است. ا اقتصاد گردشگری در اردبیل از مسائل بسیار مهم است. ظرفیت بسیار زیادی در استان است که اگر احیا شود اقتصاد گردشگری احیا می شود.
وی گفت:  اقتصاد روستا اماری که گفتند  ۲۲ درصد حضور در روستا نگران کننده است. باید با همت خود روستاییان اقتصاد روستا ب فعال شود در این صورت روستا جاذبه پیدا می‌کند و حاشیه نشین نمی شود. در حاشیه نشینی  وضع زندگی بسیار ناراحت کننده‌است بنابراین  اقتصاد روستا باید فعال شود و فعال شدن اقتصاد روستا حتماً به اشتغال کمک می‌کند.

وی گفت:  در بودجه ۱۴۰۱ و در آینده با همکاری مجلس حتماً توازن و عدالت و  تقسیم ظرفیت‌ها را جزو برنامه‌های کاری قرار می‌دهیم که در برنامه‌های بعد هم کاملاً پیگیری شود.
وی افزود: عقیده دارم از نیروی انسانی کارآمد استان باید استفاده کرد. نیروی کارآمد بومی چه در بخش مدیریتی چه کارشناسی حتماً باید استفاده شود. نیروی تحصیل کرده استان حتماً اولویت دارد ثبات شان بیشتر است و کار را هم یاد می‌گیرند.

وی ادامه داد: در مرقد شیخ صفی‌الدین در چند مغازه دیدم کار صنایع دستی بسیار عالی انجام می‌دهند گفتم آیا یاد همه می دهید باید به نسلی یاد بدهید تا این هنر ارزشمند بماند و تاکید دارند که این هنر نباید دچار مشکل شود.

  وی در ادامه به ظرفیت معطل مانده صنایع استان تاکید کرد و گفت: بین ۳۰ تا ۴۰ درصد ظرفیت صنایع ظرفیت استان تعطیل یا نیمه تعطیل است. این باید از اولویتهای استان باشد. به هیچ عنوان نباید هیچ بانکی تملک کند و نباید موجب تعطیلی واحد تولیدی شود. واحد تولیدی همواره باید بر پا بماند بانک طلب خود را می‌خواهد اشکال ندارد اما نباید واحد تولیدی تعطیلی‌شود هیچ واحد تولیدی نباید به خاطر مطالبات بانکها تعطیل شود.
وی گفت: بانک‌ها با امکانات و سرمایه‌ای که دارند شروع به فعال کردن واحدهای تولیدی کنند بانک امکانات دارد واحد تولیدی را راه‌اندازی کند نه اینکه واحد تولیدی را نیمه تعطیل یا تعطیل کند.

وی در ادامه به تقسیمات کشوری اشاره کرد و گفت: در تقسیمات کشوری تقاضاها و مصوباتی از استان‌ها و شهرستان‌ها آمده است منتها هنوز ابلاغ نشده اما جایی که شهرستان شده نمی‌شود که در آن هیچ اداره‌ای نباشد انتظار این است وقتی جایی شهرستان شد بودجه و اعتبار می‌خواهد اما می‌شود به صورت مجتمع نمایندگانی از سازمان ها باشند. سازمان‌ها و ادارات چراغش روشن باشد به مردم خدمات رسانی کنند.
وی گفت: به مرور می‌شود ساختمان اجاره کرد و بعد ساختمان ملکی تهیه کرد.

رییسی با بیان این که دوستان از وقتی که رای اعتماد گرفتند کار را آغاز کردندگفت: تودیع و معارفه امر تشریفاتی خوب است و تکریم از کسی که تا الان کار میکرده حتما خوب است اما نباید معطل آن باشیم امر مردم را نباید معطل هیچ موضوعی کرد. حتماً باید کار مردم سریعاً انجام شود.

وی در ادامه گفت: گفتند اکثر پروژه ها در استان بیش از دو سال تعطیل است یک سال هم بگذاریم تا دولت مستقر شود تا راه بیفتد آیا می تواند فعال شود؟ بله الان بودجه چنان نیست ولی می شود کار دنبال شود معتقد نیستم کار برای یک سال دیگر بماند. البته پروژه هایی که دارای اولویت است. پروژه‌ای که زندگی و مشکل مردم است. مانند جاده روستایی که مشکل مردم است و بسیاری از مسائل کلان، بعضی از آبرسانی ها که آب شرب و آب کشاورزی است تاخیر در اینها به هیچ وجه مجاز نیست و باید هرچه زودتر به نتیجه بایسته و شایسته برسد.

وی در ادامه ضمن تشکر از مدیران استان و مردم استان به ویژه از عشایر تاکید کرد: بدانید دولت تمام هم و غمش کاهش مشکلات شماست و شبانه روز همکاران ما در دولت کار می‌کنند و در استان هم حتما همینطور است.
وی گفت: ما امروز رسالت بزرگی برعهده داریم مقطع تاریخی بزرگی است و وظیفه‌ای که نسبت به خدمت به مردم داریم،
وی گفت: باید از اهل بیت عصمت و طهارت (ع) کمک بخواهیم و از وجود مقدس ابی عبدالله الحسین (ع) و حضرت ابوالفضل (س) مدد بخواهیم و بگوییم که مملکت مملکت امام حسین و حضرت ابوالفضل است. این مردم ارادتمند شما هستند در هر کوی و برزن یاحسین میگویند نباید برای اشتغال مشکل داشته باشند.
وی گفت: از مدیران و از نیروهای انقلابی خواهشم این است همان‌طور که انتظار مردم از ما است شب و روز نشناسیم و برای کاهش آلام مردم تلاش کنیم.

وی یادآور شد: نمایندگان بیشترین مراجعه را در حوزه‌های انتخابیه دارند اما وارد کردن دو سه نفر در اداره‌ها مشکلی را حل نمی کند. زمانی که خادم حضرت رضا بودم به کارخانجات گفتم یک خط تولید جدید بزنید تا به جای یک نفر هزار نفر بیاورید من موافق اشتغال هستم ولی این طور وارد کردن اینگونه نیرو هم خود نیرو و هم سازمان را دچار مشکل می‌کند. یک مجموعه کشاورزی راه اندازی کنید به جای ۱۰۰ نفر هزاران نفر را مشغول کنید. منتها اول صندلی بگذارید وبعد کسی را بنشانید نه اینکه کسی را بیاوریم بعد دنبال صندلی بگردیم.
وی گفت: باید کار واقعی ایجاد کنیم نه کار سرهمی که آبروی خودش هم هست و عمرش هم تلف می‌شود. باید کار ایجاد شود نه اینکه بعضی ها فقط در نگاهشان این است که اگر وارد اداره شدند کار کردند. باید فضای کسب و کار و اشتغال فراهم شود که می تواند به دست شما انجام شود و دولت هم تمام تلاش خود را خواهد کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن