تیتردانش و فناوری

بازیابی حس بویایی مبتلایان به کووید ۱۹ با بوییدن روغن‌های ضروری

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد، افراد با بویدن روغن‌های ضروری(روغن‌های ضروری یا اساسی، عصاره غلیظی از گیاهان هسـتند که در روغن تقطیر می‌شوند) بعد از ابتلا به کووید ۱۹حس بویایی و چشایی خود را به دست می‌آورند به ویژه اگر زیر ۴۰ سال سن داشته باشند. به گفته محققان از دست دادن حس بویایی و چشایی علامت شایع ابتلا به کووید ۱۹ است که معمولا از هر پنج بیمار چهار بیمار تا ۶ ماه بعد از ابتلا آن را تجربه می‌کنند.

به گزارش خبر هشت به نقل از نیوز، بیماران جوان مبتلا به کووید ۱۹ بیش از افراد مسن این حواس را بازیابی می‌کنند. محققان دانشگاه مشترک‌المنافع ویرجینیا(VCU) در یک تحقیق پیوسته از دست دادن بو و مزه در مبتلایان به کووید را با جمع‌آوری داده‌های ۷۹۸ بیمار بهبود یافته از کووید زیر ۴۰ سال بررسی کردند و به این نتیجه دست یافتند که افراد جوان با سرعت بیشتری نسبت به افراد مسن حس بویایی و چشایی را بازیابی می‌کنند.

پروفسور ایوان ریتر، مدیر پزشکی مرکز اختلالات بو و طعم در مرکز پزشکی VCU و یکی از محققان این تحقیق، می‌گوید: در این تحقیق حدود ۸۰ بهبودیافته از بیماری کووید را در یک دوره ۶ ماهه یا بیشتر ارزیابی کردیم.

بیماری قبلی اوضاع را بدتر کند

پروفسور ریتر که در بخش جراحی گوش، حلق، بینی، سر و گردن در دانشکده پزشکی VCU فعالیت دارد، افزود: درک انواع مختلف علائم و اینکه آیا بیماران از هر گونه بیماری قبلی رنج می‌برند، می‌تواند بینش‌های مهمی در مورد پیش آگهی بهبودی آنان ارائه دهد؛ افرادی که سابقه آسیب به سر داشتند، کمتر بویایی خود را بازیابی کردند. علاوه بر این کسانی که در هنگام مبارزه با ویروس دچار تنگی نفس شدند حتی کمتر احتمال داشت که حواس خود را به سرعت بازیابی کنند. با این حال افرادی که با احتقان بینی روبه‌رو بودند، بیشتر حس بویایی خود را بازیابی کردند.

پروفسور رایتر توضیح می‌دهد: افزایش احتمال بهبود بویایی در افراد مبتلا به احتقان بینی منطقی است زیرا شما به دلیل احتقاق شدید بینی حس بویایی خود را از دست می‌دهید و بوها نمی‌توانند به بینی شما وارد شود. مطمئنا افرادی که دچار احتقان هستند، ممکن است حس بویایی خود را به دلیل احتقان شدید از دست داده باشند و نه به دلیل آسیب عصبی ناشی از ویروس و سایر موارد.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی بیش از ۲۳۰ میلیون مورد ابتلا به کووید ۱۹ در سراسر جهان گزارش شده است. اگر این نظرسنجی جمعیت‌ مبتلایان سراسر جهان را منعکس کند، بیش از ۲۰ میلیون نفر ممکن است بعد از تشخیص کووید دچار از دست دادن طولانی‌مدت حس بویایی یا چشایی شوند.

از آوریل ۲۰۲۰ هنگامی که گزارش‌هایی مبنی بر از دست دادن حس چشایی و بویایی بیماران رایج شد، محققان در VCU سخت تلاش کرده‌اند تا تعیین کنند که علائم تا چه مدت طول می‌کشد تا بتوانند درمانی برای این افراد ارائه کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن