تیتر

احادیث جالب درباره نوع رفتار با سفیه

سفیه در لغت به معنی ابله، کم‌عقل است. یکی از مواردی که باعث صلب آرامش در زندگی افراد می‌شود، بحث و جدال‌های دائمی با دیگران است. اما ویژگی‌هایی وجود دارد که می‌توان در درگیری‌ها فرد ابله را تشخیص داد، معمولا این فرد دوست دارد به درگیری ادامه دهد و پیروز نهایی یک بحث باشد. اما نکته مهم این است که در مقابل افراد نادان، نباید صحبت کنید، چون آن‌ها به دنبال یک راهی می‌گردند برای بحث کردن و اگر شما دروازه بحث را با صحبت کردن باز نکنید، کسی نمی‌تواند به آرامش شما لطمه بزند.

خبر 8 به نقل از تابناک جوان سفیه در لغت به معنی ابله، کم‌عقل است. یکی از مواردی که باعث صلب آرامش در زندگی افراد می‌شود، بحث و جدال‌های دائمی با دیگران است. اما ویژگی‌هایی وجود دارد که می‌توان در درگیری‌ها فرد ابله را تشخیص داد، معمولا این فرد دوست دارد به درگیری ادامه دهد و پیروز نهایی یک بحث باشد. اما نکته مهم این است که در مقابل افراد نادان، نباید صحبت کنید، چون آن‌ها به دنبال یک راهی می‌گردند برای بحث کردن و اگر شما دروازه بحث را با صحبت کردن باز نکنید، کسی نمی‌تواند به آرامش شما لطمه بزند.
نحوه رفتار با فرد سفیه در روایات
امام جعفر صادق علیه السلام می‌فرمایند:
با بی اعتنایی به سفیه و ندادن جواب او با وی مقابله کن تا مردم جانب تو را بگیرند؛ زیرا کسی که جواب سفیه را بدهد و مقابله به مثل کند هیزم بر آتش نهاده باشد.
(بحارالانوار جلد ۷۱، صفحه ۴۲۲)
امام علی علیه السلام می‌فرمایند:
هرکه با رفتارِ زشتِ سفیهانه تو را به خشم آورد، تو نیز با عملِ زیباىِ بردبارانه او را به خشم آر.
(غررالحکم، حدیث ۸۶۲۰)
امام علی (علیه‌السلام) می‌فرمایند:
هر چیزی زکاتی دارد و زکات عقل و خردمندی، تحمل نادانان است.
(غررالحکم، صفحه ۵۶)
امام على علیه السلام می‌فرمایند:
خردمندترین مردم کسى است که در کیفر دادن نادان‌ها از خاموشى فراتر نرود.
(غررالحکم، صفحه ۵۳)
نوع رفتار با افراد ابله
باید این را بپذیریم که احتمال برخورد با این افراد که جهلشان در زبانشان است، در طول روز وجود دارد. در گذشته بوده و در آینده نیز خواهند بود. مهم‌ترین نکته‌ای که بر اساس روایات و آیات قرآن به آن پی می‌بریم، این است که هرگز نباید در برابر این افراد مقابله به مثل کرد و اگر شما قرار است طرف با عقل مجادله باشید باید با سکوت و فروتنی و رفتار خوش این را ثابت کنید، در این صورت است که اطرافیان هم حق را به شما خواهند داد.
در آیه ۶۳ سوره فرقان آمده: «وَعِبَادُ الرَّحْمَٰنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا»
ترجمه: و بندگان خاص خدای رحمان آنان هستند که بر روی زمین به تواضع و فروتنی راه روند و هرگاه مردم جاهل به آن‌ها خطاب (و عتابی) کنند با سلامت نفس (و زبان خوش) جواب دهند.
سخن پایانی
چه خوب است سبک زندگی صحیح و خدا‌محور را از احادیث معتبر و آیات قرآن پیدا کنیم. در این صورت زندگی ما سرشار از امنیت و آرامش و به دور از دغدغه‌های دل‌هره آور خواهد بود.
ما با دانستن ویژگی افراد دانا و نادان، باید بتوانیم رفتارمان را به شکلی مناسب و شایسته تنظیم کنیم. مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر بسپاریم سکوت و فروتنی در برابر افراد سفیه و کم عقل است. سکوت شما نشانه بزرگواری شماست و مهم تر از همه رضای خداوند را به دنبال دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن