تیتر

همدلی و همراهی با همسر را از فاطمه(س) بیاموزیم؛

با الگوبرداری از حضرت زهرا(س) عفت و عصمت خود را حفظ کنیم/ همدلی و همراهی با همسر را از فاطمه(س) بیاموزیم؛

خبر 8 به نقل از شفقنا؛  استاد دروس خارج حوزه علمیه با بیان اینکه حضرت زهرا(س) در زمینه های بسیاری از جمله همسرداری، تربیت فرزند، حفظ عفت، حجاب و عصمت برای امروز همه ما الگویی بی بدیل هستند، اظهار کرد: متأسفانه در عصر ما و با وجود فضاهای مجازی شیاطین وسوسه گر و دشمنان اسلام تلاش می کنند به هر وسیله و عنوانی زنان مسلمان را از هویت خود جدا کنند و از خانه‌های امن و از خانواده‌ها به مجامع عمومی و معرض دید نامحرمان بکشانند و به این وسیله آنان را از اهداف اصلی خلقتشان بازدارند، باید در برابر این دسیسه ها هوشیار باشیم.

حضرت زهرا(س) جلوه ای کامل از تمام کمالات یک زن است  

حجت الاسلام و المسلمین محمد معرفت استاد حوزه و دانشگاه در گفت وگو با شفقنا درباره درس های زندگی حضرت زهرا(س) برای امروز ما، گفت: انسان باید در پرتو تعالیم قرآن و اهل بیت(ع) همواره زی سادگی و ساده زیستی را در پیش بگیرد، به ویژه یک خانم باید تمام همت خود را برای تربیت فرزندان صالح و آرامش همسر و خانواده و حرکت به سوی کمال قرار دهد چرا که دلدادگی به دنیا و مظاهر فریبنده آن انسان را به سر منزل مقصود نمی‌رساند و نتیجه‌ایی جز پشیمانی بی‌فایده ندارد. حضرت زهرا(س) جلوه ای کامل از تمام کمالاتی است که یک زن در طول حیات خود ممکن است به آن نائل شود.

زنانی که فقط به دنبال دنیاگرایی باشند، نمی توانند به اهداف والای زندگی پاک معنوی دست یابد 

وی افزود: هرگاه دنیا بزرگترین همّ و غم یک انسان به ویژه یک خانم باشد، این امر مانع رشد و ترقی معنوی و کمال انسانی است. زنی که فقط به دنبال تشریفات، دنیاگرایی و زندگی شاهانه و اشرافی و لباس های آن چنانی باشد، نمی تواند به اهداف والای زندگی پاک معنوی دست یابد و فرزندانی شایسته تربیت کند. به همین جهت، حضرت زهرا(س) با اینکه دختر اشرف مخلوقات عالم و رهبر اول جهان اسلام بود و می توانست از موقعیت خود بهره برداری مادّی کند، امّا چنین نکرد.

حکایت سلمان از ساده زیستی حضرت زهرا

این استاد دروس خارج حوزه علمیه با اشاره به سخنی از سلمان فارسی ادامه داد: سلمان می گوید روزی حضرت فاطمه(س) را دیدم که چادری ساده بر سر داشت. با تعجب عرضه داشتم: عجبا! دختران پادشاهان ایران و قیصر روم بر کرسی‌های طلایی می نشینند و پارچه های زربافت و اشرافی به تن می کنند؛ امّا دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله که عظمت و جلالتش از همه آنها بالاتر و بیشتر است، نه چادرهای گران قیمت بر سر دارد و نه لباس های فاخر و زیبا! حضرت زهرا(س) فرمود: یَا سَلْمَانُ اِنَّ اللَّهَ ذَخَّرَ لَنَا الثِّیَابَ وَ الْکَرَاسِیَّ لِیَوْمٍ آخِرٍ؛ ای سلمان! خداوند بزرگ لباس های زینتی و تخت های طلایی را برای ما در روز قیامت ذخیره کرده است. سپس حضرت فاطمه(س) به محضر رسول خدا صلی الله علیه و آله آمد و عرض کرد: «یا رسول الله! سلمان از لباس ساده من تعجب کرد. قسم به خدایی که تو را به رسالت در راه حق بر انگیخت! من و همسرم علی(ع) همواره زندگی ساده را پیشه خود کرده ایم. فرش خانه ما پوست گوسفندی است که روزها شترمان بر روی آن علف می خورد و شب ها بر روی آن می خوابیم و بالش ما چرمی است که از لیف خرما پر شده است.

حجت الاسلام معرفت ادامه داد: روزی رسول‌ خدا(ص) وارد منزل حضرت زهرا(س) شد و دخترش را مشاهده کرد که روی زمین نشسته، با یک دست فرزندش را در آغوش گرفته، شیر می دهد و با دست دیگر با آسیاب دستی گندم‌ ها را آرد می کند. از دیدن زندگی ساده، امّا گرم و پرعاطفه دخت عزیز و گرامیش، اشک در چشمان رسول خدا صلی الله علیه و آله حلقه زد و فرمود: یَا بِنْتَاهْ تَعَجَّلِی مَرَارَهَ الدنیا بِحَلاوَهِ الْآخِرَهِ؛ دخترم! مشکلات دنیا را به یاد شیرینی و حلاوت زندگی در جهان آخرت بر خود هموار ساز و تحمل کن. حضرت فاطمه(س) نیز عرضه داشت: «یَا رَسُولَ اللَّهِ الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَی نَعْمَائِهِ وَ الشُّکْرُ لِلَّهِ عَلَی آلَائِهِ؛ ای رسول خدا! حمد و سپاس خداوند متعال را به جا می‌آورم در مقابل این همه نعمتی که به ما داده است.

وی تصریح کرد: ساده زیستی یک بانو به این معنی نیست که ژولیده و آلوده و بد لباس زندگی کند؛ بلکه سادگی او باید توأم با پاکی و تمیزی باشد به ویژه اگر مسلمان باشد.

حضرت زهرا(س) خیرخواه مردم بود

حجت الاسلام معرفت خیرخواهی حضرت زهرا برای مردم را یکی دیگر از ویژگی های آن حضرت دانست و گفت: یک انسان هوشمند و متعادل همواره در راه احیای ارزش های الهی و پیشرفت جامعه و خانواده اش تلاش می کند؛ به خصوص یک بانوی مسلمان. حضرت زهرا(س) نمونه بارزی از بانوان پر تلاش در طول تاریخ است. آن حضرت علاوه بر تلاش های معنوی در عرصه های عبادت و تقوا، در مورد خانواده و فرزندانش نیز الگویی تمام عیار می باشد. کار شبانه روزی برای تعالی و استحکام خانواده، تربیت و پرورش فرزندان شایسته، آموزش علم برای تشنگان دانش، ایراد خطابه و روشنگری مردم در صحنه اجتماع و در یک کلام حرکت با تمام وجود به سوی رشد و کمال از ویژگی‌های بارز آن بانوی بانوان عالم است که می توان به آن تأسّی نمود.

وی افزود: حضرت زهرا(س) در گزارشی که در مورد کوشش‌های وی در خانه و خانواده اش برای رسول خدا(ص) بیان می کند، چنین می فرماید: «لَیْلَتِی جَمِیعاً اُدِیرُ الرَّحَی حَتَّی اُصْبِحَ وَ اَبُو الْحَسَنِ یَحْمِلُ حَسَناً وَ حُسَیْنا؛ شب تا صبح به آرد کردن گندم مشغول بودم، در حالی که همانگونه که گذشت، ساده زیستی یک بانوی مسلمان به این معنی نیست که ژولیده و آلوده و بد لباس زندگی کند؛ بلکه سادگی او باید توأم با پاکی و تمیزی باشد، به خصوص اگر بانویی مسلمان باشد.

حجت الاسلام معرفت مهمانداری را یکی از ویژگی ها بارز حضرت زهرا دانست و گفت: پذیرایی از مهمان از زیباترین آموزه های دینی است و این مواجه با مهمان را که یکی از این اوصاف بزرگوارانه است، به شکلی زیبا و شایسته می توان در سیره حضرت زهرا(س) به نظاره نشست. روزی حضرت علی(ع) مهمانی را به همراه خود به منزل آورد و از حضرت زهرا(س) پرسید: «آیا غذایی در منزل داریم که این مهمان گرسنه را سیر کنیم؟» حضرت زهرا(س) با کمال بزرگواری فرمود: «مَا عِنْدَنَا إِلَّا قُوتُ الصِّبْیَهِ وَ لَکِنَّا نُوءْثِرُ بِهِ ضَیْفَنَا؛ در خانه ما فقط به اندازه خوراک یک دختر بچه است؛ امّا امشب ایثار کرده و این مقدار غذا را به مهمان تقدیم می‌نماییم.

حضرت زهرا(س) به همسرش علاقه ویژه داشت

این استاد دروس خارج حوزه علمیه قم گفت: از دیگر ویژگی های یک انسان هوشمند و متعادل، همراهی و همدلی با اهل خانه و خانواده است. دخت گرامی پیامبر(ص) برای گرم نگه داشتن کانون خانواده، و استحکام روابط بین اعضای خانواده، همواره کنار همسر بوده‌ و پشتیبان و حامی او بوده است.

وی با اشاره به روایتی از حضرت امام باقر(ع) گفت: علی(ع) و فاطمه زهرا(س) برای همدلی بیشتر در نظام خانواده به حضور رسول خدا(ص) رفتند تا رهنمودی بگیرند، رسول‌خدا(ص) حضرت فاطمه(س) را به کارهای درون خانه رهنمون فرمود و کارهای بیرون را به علی(ع) واگذار کرد، بعد از این رهنمود شایسته، حضرت زهرا(س) با خوشحالی گفت: «فَلَا یَعْلَمُ مَا دَاخَلَنِی مِنَ السُّرُورِ إِلَّا اللَّهُ بِإِکْفَائِی رَسُولُ اللَّهِ‌صلی‌الله علیه‌وآله تَحَمُّلَ رِقَابِ الرِّجَالِ؛ جز خداوند متعال کسی نمی داند که از این تقسیم کار چقدر خوشحال شدم؛ زیرا رسول خدا‌(ص)مرا از انجام کارهایی که مربوط به مردان است، بازداشت.

استاد حوزه علمیه قم افزود: حضرت زهرا(س) چنان به همسر گرامی خود علاقه مند بود و با آن حضرت همدل و همراه بود که بعد از وقایع تلخ ماجرای سقیفه و فدک که دل حضرت زهرا(س) را شکستند و به خانه اش حمله کردند، آن گاه که حضرت علی(ع) وارد منزل شد و فرمود: «فاطمه جان! ابوبکر و عمر در پشت در اجازه ملاقات می خواهند؟ نظرت دراین باره چیست؟ حضرت با آن همه خون دلی که از آنان داشت با کمال تواضع فرمود: «الْبَیْتُ بَیْتُکَ وَ الْحُرَّهُ زَوْجَتُکَ افْعَلْ مَا تَشَاءُ؛[علی جان! خانه خانه توست و من همسر تو هستم؛ هرآنچه می خواهی انجام بده.

همسرداری نوعی جهاد واز رازهای مهم موفقیّت است

حجت الاسلام معرفت با اشاره به روایت «جهاد المرأه حُسن التبعّل» گفت: جهاد یک‌خانم، نیکو شوهرداری کردن است. از امتیازات یک انسان با زکاوت و منصف توفیق او در امر همسرداری است. اگر در میان زن و شوهر، یکی از آنان فداکاری و عفو و گذشت بیشتری داشته باشد، مطمئنا کار به مشاجره و نزاع خانوادگی منجر نخواهد شد. بنابراین، کم توقع بودن، گلایه نکردن و صبر و استقامت در سختی های زندگی توسط زنان با ایمان می تواند کمک شایانی به استحکام ارکان خانواده کند.

وی با تاکید بر لزوم الگو گرفتن زوج های جوان از سیره حضرت زهرا(س) افزود: در یکی از روزهای پر مشقت، غذا در منزل امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) کمیاب شده بود. امام از همسرش پرسید: فاطمه جان! غذایی داری که مقداری تناول کنیم؟» فاطمه(س) پاسخ داد: سوگند به آن خدایی که مقام و عظمت تو را بالا برد! سه روز است که غذای کافی در منزل نداریم و مقدار اندکی هم که داشتیم به شما بخشیدم و خودم رنج گرسنگی را تحمل کردم. امام علی علیه السلام فرمود: چرا به من اطلاع ندادید؟! حضرت زهرا(س) پاسخ دادند: کَانَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله نَهَانِی أَنْ أَسْأَلَکَ شَیْئاً فَقَالَ لَا تَسْأَلِی ابْنَ عَمِّکِ شَیْئاً إِنْ جَاءَکِ بِشَیْءٍ عَفْواً وَ إِلَّا فَلَا تَسْأَلِیهِ؛ رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله مرا نهی فرموده است که از تو چیزی بخواهم و به من سفارش کرده که: از پسر عمویت چیزی درخواست نکن! اگر خودش چیزی آورد، بپذیر و در غیر این‌صورت  خودت درخواست نکن.

عفیف بودن و حیاء و حفظ حریم‌ها

حجت الاسلام معرفت در ادامه بیان آموزه های زندگی حضرت زهرا(س) تصریح کرد: از زیباترین آموزه‌های تنها دخت گرامی رسول‌الله که به ما آموخت، حفظ عفت و عصمت و حجاب بود. می‌نویسند که روزی مردی نابینایی برای ورود به منزل علی علیه السلام اجازه خواست. حضرت زهرا(س) با ورود وی به پشت پرده حیاء رفته و حجاب خود را کامل کرد. رسول خدا(ص) پرسیدند: دخترم! او که نابیناست و تو را نمی بیند، چرا پشت پرده حجاب رفتی…؟! حضرت فاطمه(س) عرضه داشتند: إِنْ لَمْ یَکُنْ یَرَانِی فَإِنِّی أَرَاهُ وَ هُوَ یَشُمُّ الرِّیحَ؛ اگر او مرا نمی بیند، من او را می بینم و او بو[ی زن نامحرم] را حس می کند… رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله فرمود: «أَشْهَدُ أَنَّکِ بَضْعَهٌ مِنِّی؛ گواهی می‌دهم که تو پاره تن من هستی.

وی ادامه داد: بنابراین، بانوان محترم با پیروی و الگوگیری از حضرت زهرا(س) باید به مسئله محرم و نامحرم با تمام وجود دقت کرده، آن را رعایت کنند؛ چراکه در صورت عدم رعایت، فرجام ناشایست آن دامن‌گیرشان خواهد شد. اساسا امنیت اخلاقی جامعه در گرو حفظ حریم زنان و مردان نامحرم است. حفظ ایمان، آرامش درونی، سلامت جسمانی، استحکام بنیان خانواده ها، عزت و سربلندی جامعه و جلوگیری از بزهکاری ها و مفاسد متعدد اخلاقی از جمله دستاوردهای حفظ حجاب و رعایت حریم زنان از معرض دید نامحرمان می باشد. به همین جهت، رسول خدا(ص) طبق فرمان الهی دستور داد که: «بِاَعِدُوا بَیْنَ اَنْفاسِ النِّساءِ وَ اَنْفاسِ الرِّجالِ؛ میان زنان و مردان نامحرم فاصله ایجاد کنید.

والاترین ارزش های انسانی از منظر والاترین بانوی عالم

حجت الاسلام معرفت با تاکید بر لزوم عدم اختلاط زن و مرد در جامعه تصریح کرد: از منظر حضرت زهرا(س) نزدیک ترین حالات زن به خداوند متعال هنگامی است که خود را از دید نامحرمان دور نماید و در منزل خود به خانه داری و تربیت فرزند و پذیرایی از همسر خود بپردازد. امام صادق(ع) به نقل از حضرت فاطمه(س)در این باره فرمود: «أَنَّ أَدْنَی مَا تَکُونُ مِنْ رَبِّهَا أَنْ تَلْزَمَ قَعْرَ بَیْتِهَا، نزدیک ترین حالات یک زن به خداوند متعال زمانی است که در منزل می ماند و به امور خانه داری و تربیت فرزند می پردازد.

وی افزود: یک زن مسلمان هرگز فرمان خداوند متعال را در مورد حفظ عفت و عصمت خود فراموش نمی کند و در طول زندگی حجاب خود را همانند گوهری گرانبها پاسداری می کند. این سخن معروف حضرت زهرا(س) که ضامن پایداری جوامع و مایه استحکام خانواده هاست، همواره باید در معرض دید بانوان مسلمان به ویژه دختران جوان باشد که فرمود: بهترین و نیکوترین عمل زنان آن است که بدون ضرورت مردان نامحرم را نبینند و مردان نامحرم نیز آنان را نبینند. یعنی خوشبختی و سعادت زن و جامعه، بهترین و نیکوترین عمل زنان، آن است که بدون ضرورت مردان نامحرم را نبینند و مردان نامحرم نیز آنان را ننگرند.

حجت الاسلام معرفت با ابراز تاسف از وضعیت کنونی جوامع اسلامی افزود: متأسفانه در عصر ما و با وجود فضاهای مجازی فیس بوک، اینستگرام، واتساپ و غیره شیاطین وسوسه گر و دشمنان اسلام تلاش می کنند به هر وسیله و عنوانی زنان مسلمان را از هویت خود جدا کنند و از خانه‌های امن و از خانواده‌ها به مجامع عمومی و معرض دید نامحرمان بکشانند و به این وسیله آنان را از اهداف اصلی خلقتشان بازدارند.

وی تصریح کرد: همانگونه که مشاهده می شود استعمار جهت تسلط بیشتر بر مستعمرات خود به ویژه تسلط بر ملت‌ها و کشورهای مسلمان با وسایل رسانه‌ایی و ارتباط جمعی به ویژه فضاهای سهمگین و مسموم مجازی درصدد کم کردن و از بین بردن قبح اختلاط زن و مرد و دختران و پسران و کم‌ کردن قبح روابط نامشروع‌اند که موارد متعدد آن، به وفور و به وضوح مشاهده می‌شود که باید گفت الهی عظُم‌ البلاء.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن