اجتماعیتیتر

یافته‌های جدید از زندگی ۷۰ ساله خفاش‌ها با ویروس کرونا

نتایج تحقیقات این گروه نشان می‌دهد ویروس کرونا در خفاشها از ۴۰ تا ۷۰ سال پیش وجود داشته است و در بدن خفاشها ویروسهای کرونای دیگری است که می تواند برای انسانها خطرناک باشد.

پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا از جمله گروه‌هایی بودند که از ابتدای شیوع ویروس تحقیقات خود را برای منشأشناسی این ویروس آغاز کردند و تمرکز خود را روی خفاشها گذاشتند.

نتایج تحقیقات این گروه نشان می‌دهد ویروس کرونا در خفاشها از 40 تا 70 سال پیش وجود داشته است و سیر تکامل و تغییرات ویروس از دهه 1940 تا 1950 آغاز شده است.

این تحقیقات که بر ریشه یابی ویروس SARS-CoV-2  صورت گرفته پاتوژن ویروس را با ویروسهای شبیه به آن مورد مقایسه قرار داده است.

همچنین در این تحقیقات روند تغییرات ویروس مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد سه بخش از اطلاعات ژنتیکی ویروس تغییری نکرده است و ویروس  SARS-CoV-2 به همراه ویروسهای هم‌خوانواده‌اش در خفاشها مشترک هستند.

اما بخشی از تحقیقات بر این موضوع تمرکز داشت که ویروس مرگبار  SARS-CoV-2  دقیقا چه زمانی از سایر ویروسهای هم‌خانواده‌اش مجزا شد. برای این سوال با بررسی “دی ان ای” آن تاریخ‌های 1948، 1969 و 1982  میلادی به عنوان کلید تغییر ویروس مشخص شد.

بنابراین تحقیقات این دانشمندان که در «نیچر میکروبیولوژی» منتشر شده نشان می‌دهد این ویروس از ده‌ها سال قبل در خفاشها وجود داشته و به مرور تغییر کرده است. مصداق این موضوع هم نمونه رصد شده ویروس در سال 2013 در یک خفاش بود که نشان میدهد هم‌خانواده ویروسی است که در سال 1969 در خفاش وجود داشته است.

این تحقیقات اثبات می‌کند در بدن خفاشها ویروسهای کرونای دیگری است که می تواند برای انسانها خطرناک باشد.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن