اجتماعیتیتر

ماسک زدن حین ورزش کردن می‌تواند به بدن آسیب برساند

بر اساس تازه‌ترین یافته‌های محققان دانشگاه هرتفورد شایر، استفاده از ماسک هنگام انجام ورزش‌های سنگین می‌تواند منجر به مرگ افراد شود. پس از شیوع ویروس کرونا توصیه‌های جدی مبنی بر استفاده از ماسک در محیط های عمومی مطرح می شود. به نظر میرسد تا پایان این همه گیری، که احتمالا با ساخت واکسن یا توسعه درمان رقم خواهد خورد، مدت زیادی باقی مانده باشد.

 تحقیقات انجام‌گرفته سوالاتی را در مورد این‌که آیا برخی ماسک‌ها بهتر از دیگران برای ورزش کردن هستند، این‌که چند بار باید ماسک‌ها طی ورزش کردن به‌مدت طولانی عوض شوند و این‌که چقدر باید انتظار داشته باشیم تا ضربان قلبمان در هنگام ورزش کردن با ماسک بالا برود، مطرح می‌کند.

ماسک زدن می تواند تاثیرات مثبت ورزش را تحت تاثیر قرار دهد

تقریبا تمامی افراد از توصیه‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری در مورد زدن ماسک در فضاهای شلوغ عمومی، مانند پارک‌ها و گذرگاه‌ها، و فضا‌های داخل ساختمان مانند باشگاه‌ها برای جلوگیری از انتقال بیماری اطلاع دارند. این توصیه‌ها در هنگام ورزش کردن بیشتر قوت می‌گیرند زیرا تحقیقات گذشته نشان داده است که میزان تنفس ما در هنگام ورزش کردن بین دو تا چهار برابر می‌تواند افزایش یابد و قطرات تنفسی بیشتری به بیرون می‌فرستیم.

«سدریک ایکس. بریانت»، رئیس انجمن آمریکایی ورزش، می‌گوید: «در هنگام ورزش با ماسک، ضربان قلب حدود هشت تا ده بار بیشتر از زمانی است که با همان شدت بدون ماسک ورزش می‌کنیم.» البته این در زمانی است که فرد با سرعت معمولی می‌دود یا دوچرخه‌سواری می‌کند. هنگام انجام ورزش‌های سنگین‌تر، این آمار به مراتب بیشتر می‌شود.

«لن کراویتز»، استاد علم ورزش در دانشگاه «نیو مکزیکو»، می‌گوید: «برخی از افراد ممکن است هنگام ورزش کردن با ماسک دچار سرگیجه و بی‌حالی شوند.» «کریستا یانس ون رنزبورگ»، استاد علم ورزش در دانشگاه «پرتوریا» در آفریقای جنوبی، اما اضافه می‌کند: «خوشبختانه این مشکلات با انتخاب نوع ماسک و سایز درست می‌تواند کمرنگ‌تر شود. بهتر است هنگام ورزش از ماسک‌های جراحی، پارچه کتان و کاغذی استفاده نشود، زیرا این ماسک‌ها سریعا خیس می‌شوند. ماسک‌های پارچه‌ای در این مورد بهتر هستند.»

یکی از تاکیدات WHO در این زمینه استفاده از ماسک بوده است که نقش بسیار کلیدی در این باره دارد، این امر سبب شده تا بسیاری از افراد در بیشتر مکان‌های عمومی از ماسک استفاده کنند. یکی از این موارد سالن‌های ورزشی است، جایی که افراد در آن‌ها مشغول انجام فعالیت‌های سنگین هوازی و بدن سازی هستند.

با وجود تاثیرات بسیار استفاده از ماسک به خصوص در مکان‌های شلوغ در پیشگیری از ابتلا به کروناویروس جدید، به تازگی متخصصان درباره خطر استفاده از ماسک هنگام ورزش‌های سنگین هشدار داده‌اند. این مساله پس از آنکه دو نوجوان هنگام انجام ورزش اجباری مدرسه با ماسک جان خود را از دست دادند، بیشتر قوت گرفت.

 

منبع: خبرگزاری علم و فناوری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن