اندیشه

«نظریه نظام انقلابی» از ۱۵ خرداد۴۲ تا بیانیه گام دوم انقلاب

پژوهشگر فقه و اصول حوزه علمیه قم گفت: یوم الله ۱۵ خرداد با همه عظمتش، علاوه بر اینکه باید در حافظه تاریخی ملت ایران حک شده و همواره یادآوری ‌شود، قطعا نیازمند بازخوانی تکمیلی است؛ وگرنه دچار روزمرگی دنیای مدرن می‌شود.

حجت‌الاسلام سیدمحمد ریاضتی، پژوهشگر فقه و اصول حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با خبرنگار اندیشه خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه در هر جامعه‌ای روزهای تاثیرگذاری وجود دارد که هویت تاریخی، اجتماعی و سیاسی یک ملت به آنها وابسته است، اظهارداشت: حضرت امام خمینی(ره)، نقطه مبدأ انقلاب اسلامی را، رخداد پانزدهم خرداد سال ۱۳۴۲ برمی‌شمارند و همچون قرآن کریم که نقاط عطف تاریخ را «یوم الله» نامیده است، چنین صفتی را برای این روز انتخاب کردند.

 اگر «حافظه تاریخی» جامعه‌ای از دست برود، محکوم به سرگردانی است

وی با بیان اینکه به کارگیری مفهوم «یوم الله» نشان دهنده اهمیت والای این واقعه است، افزود: در قرآن کریم دو بار تعبیر «ایام الله» عنوان و یادآوری آن بر پیامبران الهی از جمله حضرت موسی(ع) فریضه شمرده شده است. به طوری که خداوند در آیه ۵ سوره مبارکه «ابراهیم» می‌فرماید: «وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَى بِآیَاتِنَا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَکَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللَّهِ إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِکُلِّ صَبَّارٍ شَکُورٍ؛ همانا موسى را همراه آیاتی به سوى مردم فرستادیم و به او گفتیم: قومت را از تاریکى‌ها به سوى نور خارج ساز و ایام الله را به آنان یادآورى کن، همانا در این (یادآورى) براى کسانى که صبر و مقاومت و سپاس فراوان داشته باشند، نشانه‌هایى از قدرت الهى است».

ریاضتی با اشاره به اینکه ماجرای شکافته شدن نیل و غرق فرعونیان، از روزهای بزرگی بود که بنی‌اسرائیل نباید آن را به فراموشی می‌سپرد، خاطرنشان کرد: «روز خدا» در مدتی کوتاه توسط برخی نخبگان جامعه بنی‌اسرائیل، به «شب تار» بدل شد. گوساله‌پرستی مردم در غیاب ۴۰ روزه موسی(ع)، کار را به آن جا رساند که به علت خشم خداوند متعال، چهل سال در بیابان سینا سرگردان شدند و پس از آن به جای «فرعون»، به مکافات آن خسران، «خودشان» همدیگر را می‌کشتند.

این پژوهشگر فقه و اصول حوزه علمیه قم افزود: خداوند متعال با بازگو کردن ماجرای موسی(ع) یادآور می‌شود که اگر «حافظه تاریخی» جامعه‌ای از دست برود، محکوم به سرگردانی است. بنابراین جامعه‌ای که «حافظه تاریخی» آن تبدیل به «عادت و روزمرگی» شود، سامری‌پرور خواهد شد و اساساً برای زوال دیگر نیازی به «فرعون» ندارد.

یوم الله ۱۵ خرداد برای جلوگیری از روزمرگی دنیای مدرن نیازمند بازخوانی تکمیلی است

وی تصریح کرد: یوم الله پانزده خرداد با همه عظمتش، علاوه بر اینکه باید در حافظه تاریخی ملت ایران حک شده و همواره یادآوری ‌شود، قطعاً نیازمند به بازخوانی تکمیلی است وگرنه همین یادآوری، دچار روزمرگی دنیای مدرن می‌شود.

ریاضتی با بیان اینکه حضرت امام خمینی(ره) پس از بیان اهمیت نقش این رخداد مهم در تاریخ انقلاب، با مطرح کردن مفهوم «نظم اجتماعی» عملاً حرکات بعدی جامعه را ریل‌گذاری کردند، گفت: رهبر معظم انقلاب نیز کلیدواژه «نظم اجتماعی» را ذیل نظریه «نظام انقلابی» در بیانیه گام دوم به کار می‌برند؛ ایشان علت عدم رکود و خمودی انقلاب اسلامی پس از مرحله نظام‌سازی را  که مرحله دوم از مراحل پنج گانه نیل به تمدن نوین اسلامی محسوب می‌شود، پایبندی انقلاب اسلامی به نظریه نظام انقلابی معرفی کرده است.

انقلاب اسلامی تا ابد از نظریه «نظام انقلابی» دفاع می‌کند

پژوهشگر فقه و اصول حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری نظریه نظام انقلابی را جمع توأمان «جوشش انقلابی» و «نظم سیاسی و اجتماعی» عنوان کردند، افزود: ایشان معتقد است برخورداری از چنین نظریه‌ای به انقلاب اسلامی این امکان را داده که در عین برافروخته نگاه داشتن «روحیه انقلابی» و «آرمان خواهانه» مردم ایران، این روحیه و آرمان خواهی را در قالب «ساختارهای اجتماعی و سیاسی» منظم کرده و تبدیل به یک «حرکت مستمر و تکاملی اجتماعی» کند. از این رو معظم‌له در بیانیه گام دوم تأکید می‌کنند که انقلاب اسلامی تا ابد از نظریه «نظام انقلابی» دفاع کرده و  از دینی بودن و مردم‌سالار بودن حکومت اسلامی حفاظت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن