یادداشت

نقش رسانه در مواسات، همدلی و کمک مومنانه

محسن نصرپور

محسن نصرپور؛ مدیرکل صدا وسیمای خراسان رضوی در یادداشتی به نقش رسانه ها در طرح مواسات و همدلی پرداخته که در ادامه آمده است.

مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در سالروز نیمه شعبان در بیاناتی ارزشمند می فرمایند :”عدّه‌ای هستند که در این شرایط و در این اوضاع حقیقتاً زندگی‌شان به سختی قابل گذران است و نمی توانند زندگی معمولیِ عادیِ خودشان را اداره کنند؛ مردمی که دستشان باز است و توانایی دارند بایستی در این زمینه فعّالیّت وسیعی را شروع کنند… “

با توجه به وضعیت کنونی جامعه و بحران کرونا و آسیب های مختلف آن به ویژه در حوزه اقتصاد و معیشت و در راستای منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، ضرورت دارد تا در جهت کمک به بخش محروم و تحت فشار جامعه تلاش مضاعف شود.

با توجه به اینکه مردم انقلابی به ویژه بخش محروم و طبقه مستضعف جامعه در پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین در حفظ و استمرار انقلاب اسلامی نقش بسیار مهم و حیاتی دارا هستند سزاوار است در گام دوم انقلاب مجموعه های حاکمیتی و دولتی با هم افزایی و همکاری حداکثری در خدمت به این قشر و رفع مشکلات معیشتی آنان، اقدام انقلابی و جهادی کنند.

تبیین و تلطیف و تشویق کردن این موضوع توسط رسانه مهم بوده و در اجرایی شدن هر چه بیشتر مواسات و کمک به مستمندان موثر است.

از جمله مصادیقی که باید در رسانه به آنها پرداخت، می توان موارد ذیل را برشمرد :

1) با عنایت به اینکه در نظام جمهوری اسلامی عدالت اجتماعی مهم و اصل است باید مواسات و همیاری مردمی به عنوان یکی از مصادیق اصلی اجرای عدالت معرفی شود.

2) از طرفی جامعه مهدوی و منتظر ظهور منجی، محور برپایی عدل و رعایت حق و حقوق مردم به ویژه قشر مستضعف، شاخصه آن است، بنابراین باید تبیین شود که جامعه اسلامی مهدوی این موضوع را همیشه مد نظر داشته و به اجرای مواسات و کمک به همنوع پایبند باشد.

3) انواع کمک به همنوع باید معرفی و نسبت به آن تشویق شود از جمله وقف مال و اموال.

4) آثار کمک به همنوع و نتایج مواسات و همیاری در جامعه به ویژه در حفظ و قوام خانواده باید برجسته شود.

5) مصادیق مختلف مواسات و کمک به همنوع ، در کلام و رفتار پیامبر عظیم الشان(ص) و ائمه اطهار(ع) به عنوان الگوی عینی جهت افراد جامعه بیان شود.

6) کمک به همنوع و یاری به افراد جامعه به ویژه در شرایط سخت همچون بحران بیماری کرونا، به عنوان یکی از مصادیق ارزشمند سبک زندگی اسلامی و ایرانی باید برجسته شود.

7) ورود و حضور نخبگان و افراد دارای جایگاه اجتماعی، در نهادینه سازی و اجرای این صفت حسنه بسیار مهم و تاثیرگذار است.

8)  با توجه به تاکید و اهتمام حکومت اسلامی و ولی فقیه به موضوع مواسات و کمک مومنانه، انجام این موضوع باید به عنوان حرکتی ارزشی و ولایتمدارانه برجسته باشد.

9) در جهت تشویق مردم به تلاش مضاعف در کمک به همنوع و مواسات، آثار منفی و تبعات مشکلات معیشتی و اقتصادی و آسیب های اجتماعی که گریبانگیر خانواده و جامعه می شود، برای آگاهی هر چه بیشتر مردم بیان شود.

10)  معرفی و قدردانی از افراد خیر و مجموعه های خیریه در این موضوع، مهم است.

11) در این شرایط خاص جامعه، تبیین و تبلیغ رعایت صرفه جویی و قناعت و پرهیز از اسراف و تبذیر مورد تاکید باشد.

12) انعکاس دستاوردها از یک سو  و از سوی دیگر، بیان آرامش خاطر و کسب فیض معنوی و باقیات صالحات برای افرادی که مقید به کمک به همنوع و مواسات است، مهم بوده  و برای فرهنگ سازی و تشویق جامعه به این کار و به عنوان ارج نهادن به این نیت خیر و اقدام ایثارگرانه، باید قابل توجه رسانه ها باشد.

13) با توجه به شرایط اقتصادی و فشار مضاعف معیشتی بر قشر محروم و آسیب پذیر جامعه ، ضرورت دارد در جهت آرامش بخشی و ایجاد امید و شور و نشاط در جامعه از ظرفیت های اجتماعی و فرهنگی و رسانه ای بهره برداری شود.

14) مجموعه های محوری و فعال در این بخش از جمله؛ مرکز رسیدگی به امور مساجد، بسیج وسپاه،  کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، آستان قدس رضوی به ویژه معاونت امداد مستضعفین آستان قدس و سایر مجموعه های فعال، می بایست در چارچوب قرارگاه مواسات و همکاری رسانه ها از جمله  صدا و سیما، با هم افزایی و بهره مندی از ظرفیت ها و تجربیات یکدیگر به تحقق اهداف تعیین شده در اجرای این اقدام مهم و ارزشی و کمک به رفع مشکلات معیشتی مردم مستضعف اقدام کنند.

15) ایام ماه مبارک رمضان،  فضای معنوی و فرصت بسیار ارزشمندی برای رسانه ها، در اجرای این صفت حسنه اسلامی به ویژه در حوزه فرهنگ سازی، جهت دهی افکار و باورها و ایجاد انگیزه، با هدف اجرای گسترده و موثر مواسات و کمک مومنانه به افراد مستمند و ضعیف جامعه است.

16) راه اندازی پویش های مجازی در خصوص مواسات وکمک به همنوع.

 17)  صدا و سیمای خراسان رضوی در ماه مبارک رمضان توجه خاص به تبیین و تشویق و آگاهی بخشی و بیان جلوه های زیبای نوعدوستی و کمک مومنانه به مستمندان و نیازمندان و مواسات و با تاکید بر آرامش بخشی معنوی و امید افزایی، با ایجاد شور و شوق در افراد جامعه، به اهمیت، ضرورت، جایگاه و برکات ارزشمند این اقدام مهم خواهد پرداخت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن