• Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

  Get Adobe Flash player


 • » نامه یک فعال اجتماعی -سیاسی به شورای چهارم مشهد


  • تاریخ انتشار : 1396-02-07 12:24:15

  بسم الله الرحمن الرحیم
   اعضای محترم شورای اسلامی شهر مشهد
  
  سلام علیکم.
  
  اميرالمؤمنين عليه‌السلام: 
  الأَمانَةُ وَ الوَفاءُ، صِدقُ الأفعالِ.
  امانت‌داري و وفاي به عهد، نشانة صداقت و درستي اعمال انسان است. 
  
  چهار سال از فعالیت شورای چهارم می گذرد و امروز را شاید بتوان روز یوم الحساب دانست چرا که بیست و نهم اردیبهشت روز معیاری است که امام امت حضرت روح الله فرمودن میزان رای ملت است؛اما چه بهتر است پیرو حدیث شریف إمام الصّادقُ عليه السلام که فرمودند : فحاسِبوا أنْفُسَكُم قَبلَ أنْ تُحاسَبوا ، فإنَّ أمْكِنَةَ القِيامَةِ خَمْسونَ مَوْقِفا ، كُلُّ مَوقِفٍ مَقامُ ألْفِ سَنَةٍ ، ثُمَّ تَلا هذهِ الآيةَ : «فِي يَوْمٍ كانَ مِقْدارُهُ خَمْسِينَ ألْفَ سَنَةٍ» امروز اعضای محترم شورای اسلامی شهر مشهد بعنوان اعضای پارلمان پایتخت معنوی ایران به بررسی کارنامه فعالیت های خود در شورا بپردازند؛شورایی که وظیفه مدیریت شهری را برعهده دارد که امانت مردم در دست شما اعضای محترم شورای شهردر طی این چهارسال بوده است.
  اعضای محترم شورا ، مرقومه اینجانب بعنوان یک شهروند از دیار مردمان شجاع و غیور و شهید پرور و صلح طلب مشهدالرضا علیه السلام از باب عمل به رهنمود رهبر انقلاب اسلامی می باشد که فرمودند: 
  جوان باید مطالبه کند، باید احساس کند که این مطالبه سودمند است، ثمربخش است؛ و تشویق بشود بر این مطالبه و باید احساس کند که او فقط مسئولیتش طرح سؤال و پرتاب کردن یک شعار نیست، که بگوید خوب، ما کار خودمان را کردیم؛ نه، پیگیری کردن، مطالعه کردن، درباره‌ی مسئله اندیشیدن، آن را پخته کردن، راهِ کارِ اجرائی را برای آن جستجو کردن، برای طرحش با مراکز دست‌اندرکار و مجری تلاش کردن و فعالیت کردن و بالاخره خود وارد میدان کار شدن، اینها جزء وظایف و تکالیف جوان ماست که این را هم بایستی جوان ما درک کند؛ در کنار آن مطالبه و طلبگاری و مدعا داشتن که عرض کردیم.۱۳۸۶/۰۷/۱۷
  
  و یقینا از شما اعضای محترم شورای چهارم که همیشه در فرمایشاتتان بیان داشته اید پیرو رهبری هستید انتظار می رود به رهنمود رهبر انقلاب که خطاب به مسئولین فرمودند:
  شفافیت معنایش این است که مسئول در جمهورى اسلامى عملکرد خودش را به طور واضح در اختیار مردم قرار بدهد؛ این معناى شفافیت است، باید هم بکنند.29شهریور 1388
  و همچنین در جای دیگر رهبر انقلاب فرمودند: 
  مردم حق دارند بعد از گذشت زمان معقولی، از مسؤولان هر یک از بخشها سؤال کنند که نتیجه‌ی کار شما چیست؟ باید خودتان را برای پاسخگویی آماده کنید. باید کار را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که بتوانید محصول و نتیجه‌ی آن را به مردم نشان دهید و دلیل نقایص آن را باز گویید. مردم حسابگر و هوشیارند.۱۳۶۸/۰۶/۰۸
  یقینا امروز پس از چهارسال که شهروندان شهر بهشت امانتی سنگینی را برعهده شما بیست و پنج عضو محترم گذاشته اند زمان معقول و لازمی است که از شما سوال کنیم در طی چهارسال چه کرده اید؟ یقینا هم ما و هم شما اعتقاد داریم که مردم‌سالاری فقط این نیست که انسان تبلیغات و جنجال کند و بالاخره عده‌ای را به پای صندوق ها بکشاند و رأیی را از مردم بگیرد، بعد هم خداحافظ؛ هیچ کاری به کار مردم نداشته باشد! بعد از آن‌که این نیمه‌ی اول تحقق پیدا کرد، نوبت نیمه‌ی دوم است؛ نوبت پاسخگویی است. و امروز نیز پس از چهار سال نوبت پاسخگویی شمای فرد مسئول به شهروندان عزیز مشهد می باشد.
  با توجه به اندکی مجال صریحا به اصل مطلب و سوالاتم از شما اعضای محترم میپردازم:
  *_شورای چهارم با شعار های ارزشی و انقلابی و نگاه شهری به مذهبی و اسلامیت و حرکت در راه شهدا سرکار آمد و تا امروز همیشه بیان داشته اید در راه شهدا عمل می کنید و خواهید کرد و امروز شاهد هستیم بیست و سه نفر از اعضای فعلی برای دوره پنجم نیز احساس تکلیف کرده اند و حضور دارند و همچنین برخی از اعضای محترم برای سومین بار و یا چهارمین بار کاندیدای شورا می شوند و این احساس تکلیف همیشه مستمر ادامه دارد؟! اینجاست که دو سوال ذهن من شهروند را به خود مشغول کرده است:اولا آنکه خدا راشکر امروز در شهر تصاویر شهدا بر دیوار و بیلبردهای شهری اکران میشود و یاد شهدا با دیده شدن نام و تصویرشان زنده است اما به راستی راه شهدا و سیره شهدا نیز زنده است؟وقتی به قانون وظایف و اختیارات شوراها های اسلامی شهرو روستا مصوب قانون گذار نگاهی می اندازیم می بینم که بر مبنی ماده هفتادویک وظایفی بر عهده شوراها می باشد که براستی ایفای نقش این وظایف نیازمند حضور چه افرادی با چه مدارک تحصلی و سابقه ای در شورای شهراست؟ یقینا حوزه فرهنگی شهر اسلامی مشهد نیازمند چهره های مذهبی و دینی می باشد اما آیا کل شورا کمیسیون فرهنگی است؟کمیسیون بودجه را باید متخصص بودجه راهبری کند یا کارشناس حوزه فرهنگ؟!و.... اینجاست که به یاد جمله شهید بزرگوار دکتر چم
  
  ران می افتیم که می فرماید: 
  میگویند تقوا از تخصص لازم تر است، آن را میپذیرم.
  
  اما میگویم آن کسی که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد بی تقواست.
  به راستی در عمل چقدر به راه شهدا عمل کرده ایم؟در تعهد و صداقت سروران عزیزمان در شورای شهر شکی نداریم و صالح میدانیم این دوستان را اما به راستی آیا کمیسیون های تخصصی بودجه و اقتصاد و سرمایه گذاری و محیط زیست و...امروز توسط افراد متخصص این امر که در این امور تحصیل کرده باشند و سابقه اجرایی داشته باشند اداره می شود؟آیا به راستی در بین هشتصد کاندیدای احراز صلاحیت شده کسانی را متخصص بر این امور نمی بینید که تکلیف حضور برای شما برداشته شود؟ و سوال دوم این است مگر غیر از آن است که رهبر انقلاب فرموده اند:
  امام سرنوشت انقلاب را سپرد به جوانها؛ و هر مجموعه‌ی جوانی، هر نسلی، وقتی از جوانی پا میگذارد به میانسالی، در واقع این امانت را تحویل میدهد به نسل جوان بعد از خودش و این سلسله تمام‌نشدنی است.۱۳۹۵/۰۹/۰۳؛ حال سوال اینجاست چرا برخی از اعضای محترم پس از ده سال حضور در شورای شهر هنوز احساس تکلیف می کنند و در صحنه هستند؟ و راه را برای جوانان باز نمی کنند؟
  
  _*رهبر انقلاب اسلامی در باب وظایف شوراها رهنمودی را در سال هشتادوچهار فرمودند که توجه به حفظ هویت تاریخی شهر را باید شورا ها در نظر بگیرند و امروز سوال من جوان از اعضای محترم شورا شهرمان این است در این راستا و رهنمود رهبری چه کرده اید؟امروز چگونه هویت فردوسی بزرگ پاس داشته شده است؟اخوان ثالث را چقدر شناساندیم؟برای سالروز فردوسی چه خدماتی و المان هایی در شهر و مقبره این شاعر ملی انجام داده ایم؟به راستی برای توسعه محافل شعر و ادبیات برای این شهر چه کرده ایم؟که محافل شعر در این شهر مرده است؟
  شهرمشهد در از دیرباز مهد تئاتر و هنرهای نمایشی بوده است و این نیز جز هویت تاریخی این شهر شاید محسوب شود به راستی شورای شهر و معاونت فرهنگی با وجود بودجه های بیش از سالی صدمیلیارد برای شهر مشهد چه کرده اید؟آیا هویت تاریخی شهر حفظ شده است؟همچنین به معماری تاریخی و مجوز ساخت و سازها نیز میتوان اشاره کوتاهی داشت!به راستی تخریب کل بافت عیدگاه و حسینیه قدیمی مشهد در راستای حفظ هویت تاریخی مشهد است؟
  -*یقینا یکی از مسایل مهم در امور مدیریت بحث اولویت بندی کارها و فعالیت هاست؛امروز شورای چهارم با تخصیص بیش از پنجاه میلیارد برای ساخت چهارصد مسجد در سطح شهرمشهد که البته نفس ساخت مسجد بخصوص در جاهایی که مسجد نداریم عمل خوبیست اما سوال اینجاست با این بودجه آیا نمیشد خیلی از مشکلات مشهد را حل نمود؟آیا با این بودجه نمیشود بخشی از مشکلات مردم در پلاک صدو هفتادوشش را حل نمود؟ در این باب به سخنان جناب اقای رحیم پور ازغندی عضو شورای انقلاب فرهنگی و فعال سیاسی اصولگرا هم طیف اعضای شورا اشاره ای می کنم که اسفند ماه سال گذشته در همایش مدیریت شهری مبتنی مختصات شهراسلامی بیان داشتند: با ساخت مسجد و مناره شهر اسلامی نمیشود!وقتی طلاق رتبه یک شهر است شهر اسلامی نیست!
  بنظر اینجانب باید اندکی در اولویت بندی فعالیت ها ی شورا بیشتر تامل نمود.
  _*به استناد آیین نامه احراز صلاحیت شهرداران 
  ماده 3 ـ شهردار باید از تاریخ اشتغال به کار تا زمانی که در این سمت انجام وظیفه می‌نماید در داخل‌محدوده قانونی شهر ساکن باشد. اما به استناد مصاحبه جناب اقای دیمه کار عضو فعلی شورای محترم شهر مشهد با روزنامه شهروند و مصاحبه ایشان در حاشیه صدوهفدهمین جلسه شورای شهر با خبرگزاری ایسنا خبر از تحصیل شهردار در مقطع کارشناسی ارشد و دکتر در یکی ازدانشگاه های تهران داده بودند؛آیا برای این سفر تحصیلی که طبق گفته اقای دیمه دو روز در هفته است ماده سوم ائین نامه مذکور را نقض نمی کند؟ 
  _*به استناد ماده 71وظایف شوراهای شهر ماده 13 - تصويب وامهاي پيشنهادي شهرداري پس از بررسي دقيق نسبت به مبلغ، مدت و ميزان كارمزد.
  بر عهده شورای اسلامی شهر می باشد،اینجانب بعنوان یک شهروند از شما اعضای محترم درخواست دارم پس از یک سال در گزارشی کامل میزان بدهی شهرداری به بانک ها به علت معوقات وام ها را اعلام نمایید چرا که امروز در شهر صحبت های بدهی های میلیاردی می باشد.
  _* رهبر انقلاب در سال ۷۹درباب نباید های مدیریت شهری فرمودند تهیه درامد از هر طریقی خوب نیست! به راستی امروز درآمد های حاصل از الیت و یا تراکم فروشی و ... آیا صحیح و درست است و به نفع شهر می باشد؟
  _*امروز قریب دو میلیارد در هر سال هزینه حق الجلسه اعضای محترم شورای شهر میشود که در دوره قبل این مبلغ نبوده است به راستی ایا این افزایش حقوق اعضای محترم آیا در کارایی و تسریع مشکلات مردم هم کارایی داشته است؟و همچنین حقوق شهردار محترم که همچنان در هاله ای از ابهام بازار شایعات را داغ کرده است...
  *_مقابله با تجمل گرایی در شهرداری از نکات مورد تاکید رهبر انقلاب درباره شهرداری ها می باشد که در سال ۸۱نیز تاکید ویژه ای داشتند 
  به راستی این هزینه های گذاف تبلیغاتی و هبه ها به رسانه ملی و پخش مستقیم سیما که یقینا هزینه دارد و مراسمات و....نشانه تجملگرایی نمی باشد؟ایا فروش قبرهای خانوادگی ۱۸۰میلیونی در بهشت رضا علیه السلام نماد تجملگرایی نمی باشد؟
  _*سخنان صریح رهبری درباب مقابله با کوه خواری ارتفاعات جنوبی مشهد و جرم انگاری این ساخت و سازها بر روی کوه ها در جمع فعالین محیط زیست نیز گویا هنوز به سمع اعضای شورای اسلامی شهرمان نرسیده است.
  به راستی امروز پس از چهار سال از چه چیز باید بگویم از فروش مواد مخدر در پارکهای سطح شهر؟! از توفق ساخت فرهنگسرا ها و مراکز ورزشی و پل ها و ...
  اعضای محترم شورای اسلامی شهر مشهد بر مبنی جامه عمل پوشیدن به منویات رهبر انقلاب که می فرمایند:مسؤولان بخشهای مختلف به مردم گزارش بدهند که در دوران مسؤولیتی که در حال پایان یافتن است یا پایان یافته، چه خدمت بزرگ و چه کار شایسته‌یی را برای مردم انجام داده‌اند.
  ۱۳۸۳/۰۱/۰۱
  و شما اعضای محترم در گفته هایتان همیشه تکیه بر سرباز بودن دارید را دعوت می کنم برای پاسخگویی عملکردتان بر سر یک میز با حضور فعالین شهری و صاحب نظران و منتقدان در حضور شهروندان و دانشجویان بنشینید و به مردم بگویید و تشریح کنید چهارسال فعالیتان را در شورای شهرمشهدچه بوده است! و امیدوارم روزی نرسد که بگویم مدیریت شهری مشهد شکست خورده است و سقوط کرده است؛هرچند امروز از این مسئله دور نیستیم و یقینا باید هوای تازه ای در ۲۹اردیبهشت در مدیریت شهر تزریق شود.
  در پایان این سیاهه نخستم ازوقتی که از شما عضو محترم شورا گرفتم حلالیت طلب می کنم و امیدوارم همه ما از شعار زدگی دوری کنیم و فعالیتهایمان را بر مبنی راه شهدا و قانون اساسی پیش ببریم.
  
  
  خادم کوچکی در شهر بهشت
  محسن قدیمی باقرآباد

  • کد خبر : 21588
  • تعداد دفعات بازدید : 286 بار

  نظرات کاربران

 • آخرین اخبار

  تئاتر مشهد پویاتر و عمیق تر شده واکنش ستاد رئیسی به برگزاری تجمع خیابانی «تَکرار امید» در ورزشگاه کارگران مشهد مردم! سپاس، گل کاشتید روحانی: فداکاری مردم مسئولیت ما را صدچندان کرده است/به وعده هایی که داده ایم ، عمل می کنیم شورای شهر پنجم، شورای همه مردم مشهد است اصلاح‌طلبان پیروز انتخابات در شش‌شهر بزرگ ایران +جدول دست‌کم ۱۹ کشته و ۵۰ زخمی در انفجار «منچستر» استقبال از ترامپ توسط ملک سلمان دیدار رییس جمهور با حضرت آیت الله خامنه‌ای اصرار جاماندگان شورا بر شمارش‌ آرا هیات رییسه شورای منتخبان تهران معرفی شد ایرانیان دست دوستی را دراز کردند اکنون نوبت جهان است تا مشت گره کرده اش را باز کند روحانی رییس جمهور ایران ماند/ مردم ایران به او نمره قبولی دادند رییس جمهور و اعضای هیئت دولت فردا به مشهد می آیند چرا به جای شیشلیک فرآیند طبخ آن ثبت ملی شد؟ 75 درصد منتخبین شوراهای استان اصلاح‌طلب و معتدلین حامی دولت‌اند سمفونی "امید" در تالار وحدت شهر برقراری پرواز مستقیم مشهد- مسکو سخنگوی پنجمین دوره شورای شهر مشهد مشخص شد استعفای ناطق‌نوری از ریاست بازرسی دفتر رهبری/ استعفا برای جلوگیری از سوءاستفاده سیاسی از نهادهای انقلابی توصیه‌های ویژه رمضان رئیسی:شب انتخابات ازکجا بودجه سازمان های تحت پوشش را۳ برابر کردید توجه عاقلانه نداشتن، حوزه جوانان را دچار مشکل کرده است رئیسی: سینه‌ام پر از اسرار است/ لب باز کنم، هیچ فردی نمی تواند حرفی بزند باهنر: جمنا هنوز در ماندن یا کنار رفتن کاندیداها مردد است روحانی ،رئیسی و قالیباف هر سه ؛ ۲۷ اردیبهشت ماه به مشهد می آیند لیست اصلاح طلبان مشهد برای شورای شهر نهایی شد رهبر معظم انقلاب:هر کس بخواهد خلاف امنیت کشور اقدام کند قطعا سیلی خواهد خورد اجلاسیه کنگره شهدای دانشجو دانشگاه آزاد مشهد برگزار می شود تصمیم‌گیر نهایی برای کناره‌گیری یکی از کاندیداهای اصولگرا، جمناست موقوفات امام رضا(ع) باید به شیوه مدرن اداره شوند ماجرای معافیت آستان قدس ازپرداخت مالیات/امام به نخست وزیر چه نوشت انتصاب دو معاون جدید در دانشگاه آزاد اسلامی افتتاح داروخانه های دارای مجوز توزیع داروی مخدر دستبند الكترونيك براي حجاج فضا سازي رسانه اي است مرزبان در دست تروريست ها به شهادت رسيد بین وعده و عمل یکی را انتخاب کنیم/لایحه قانون کار را پس می گیریم روز کارگر مطهری معلم آزادگی و عشق نامه یک فعال اجتماعی -سیاسی به شورای چهارم مشهد روایت واعظی از مسدود شدن تماس صوتی تلگرام لغو کنسرت محمد معتمدی در بیرجند اردوغان: از ضراب حمایت می‌کنیم نطق های تخریبی پیش از انتخابات یا پیش از دستور! از اعتمادسازی تا مشارکت جویی از شهروندان رئیسی:راه رسیدن به تمدن نوین اسلامی همراه شدن با سبک زندگی شهدا است برگرفته از Raisi.ir کدخدایی: بعید می‌دانم فرد دیگری با حکم حکومتی تایید شود/ نتایج قطعی است آغاز اعزام حجاج ایرانی از مرداد ماه لغو یک كنسرت دیگر در خراسان رضوی